Slovensko neporušilo normy EU, když nevpustilo maďarského prezidenta

Brusel/Bratislava – Slovensko neporušilo pravidla Evropské unie, když loni v srpnu nepustilo v den výročí obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy na své území maďarského prezidenta László Sólyoma. Maďarsko si kvůli tomu stěžovalo u Evropské komise, ta dnes ale potvrdila, že Slovensko pravidlo Evropské unie nijak neporušilo. Maďarsko by se ale bez ohledu na toto rozhodnutí mohlo obrátit k Soudnímu dvoru Evropské unie.

„Z analýzy komise vyplývá, že ustanovení smlouvy (EU) a sekundárních právních předpisů se neuplatňují na návštěvy vykonávané hlavou členského státu na území jiného členského státu, a proto podle názoru komise toto údajné porušení není opodstatněné,“ uvedla komise v prohlášení. 

Slovenské ministerstvo zahraničí dnes toto rozhodnutí přivítalo: „Věříme, že celá kauza, která nikomu neprospěla, se tímto uzavře a poslouží už jen jako impulz k sebereflexi těm, kdo viděl viníka jen na jedné straně.“

Maďarský prezident László Sólyom se loni 21. srpna vydal do jihoslovenského Komárna, aby se zúčastnil odhalení sochy někdejšího uherského panovníka Štěpána. Bratislava mu ale vstup na Slovensko odepřela a Sólyom se musel zastavit na hraničním dunajském mostě cestou do Komárna. 

Bratislava argumentovala tím, že není vhodné, aby v den výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy z roku 1968, mezi kterými byly i maďarské ozbrojené síly, maďarský prezident navštěvoval Slovensko.