Jak vyjádřit nesouhlas? Chruščov se zul a vešel do dějin

New York - Že do historie může vstoupit člověk i díky botě, nedosvědčuje jen zlínský obuvník Baťa. Věhlas si díky polobotce získal také první tajemník Komunistické strany Sovětského svazu Nikita Sergejevič Chruščov, a to když s ní během zasedání Valného shromáždění OSN začal zběsile bušit do stolu. Zvláštní způsob, kterým vůdce SSSR projevil nesouhlas s názorem Filipín na světový imperialismus, následně vstoupil do dějin jako diplomatické faux-pas první kategorie. Dodnes přitom není jasné, jak celá aféra 12. října 1960 vlastně proběhla.

Chruščov bez pochyby nezapadal do představy o standardním představiteli světové velmoci a svou excentričností by se dal srovnat leda s Borisem Jelcinem. V Sovětském svazu byl rozporuplně přijímán i po svém konci v čele KSSS (1964), čemuž nasvědčuje i fakt, že na rozdíl od zbylých vůdců Sovětského svazu není pochován u kremelské zdi, ale na hřbitově Novoděvičího kláštera. Shodou okolností stejně jako Jelcin.

Jsi poskok imperialistů, vzkázal Chruščov zástupci Filipín

Paradoxní na celé kultovní aféře je, že nikdo přesně neví, jak během 902. zasedání VS OSN proběhla. Jisté je, že nezvyklou situaci zapříčinil Lorenzo Sumulong, vedoucí delegace Filipín, který vyjádřil své podivení nad skutečností, že Sovětský svaz napadá Západ za jeho imperialismus a sám na druhou stranu pohltil celou střední a východní Evropu, při čemž ji zbavil občanských i politických práv.

„Jseš chudej Filipíňák! Blbej poskok a lokaj imperialistů!“ reagoval sovětský vůdce, a aby své reakci dodal na významu, zul si botu a začal jí bušit do řečnického stolku. Diplomaté pak po pár následujících dní řešili, kolik promile měl Chruščov v krvi. Ostatně opilecké výlevy u Chruščova nebyly nijak neobvyklé, téměř do mytologie se dostala historka, kterak první tajemník KSSS zvracel ve stavu nejvyšší opilosti do klavíru.

Výše popsaný průběh celého extempore nabídl světu tehdejší korespondent New York Times Benjamin Welles a dodnes platí za nejcitovanější verzi. Jestli tomu bylo skutečně tak, jak popsal zpravodaj NYT, však není zcela jisté. O události nejspíš neexistuje videozáznam a výpovědi svědků padesát let staré události, která dává bojům studené války lehce komický rozměr, se totiž liší…

Varianta za variantou: Půjčil snad Chruščovovi botu Gromyko?

S jiným výkladem příběhu Chruščovovy polobotky přišel zpravodaj britských Timesů James Feron. Podle něj sice Chruščov botu zul, úder o řečnický pult však jen demonstrativně naznačil. Někdejší zástupce generálního tajemníka OSN Brian Urquhart umocnil spekulace úvahou, zda bota, kterou Chruščov bouchal, byla skutečně jeho, ministra zahraničních věcí Andreje Gromyka, či zda si ji vůdce SSSR již pro tento účel přinesl.

Chruščovova vnučka Nina pak po letech přispěla s vysvětlením, že dědeček měl onoho dne nové a těsné boty, které si během jednání zul. Když mu při nesouhlasných úderech pěstí v reakci na Filipíncův projev spadly ze zápěstí hodinky, sehnul se pro ně a pro protestní gestikulaci využil i zutou botu. Podle vzpomínky jednoho ze zřízenců OSN si však Chruščov botu sundat ani nemohl, a to kvůli své tělnatosti a malému prostoru za lavicemi zasedajících.

Šílený plán vůdce SSSR: kukuřice na Měsíci

Ať už tomu bylo jakkoli, jisté je, že Chruščov si pozornost nezískával jen botou. V OSN už několikrát předtím porušil diplomatickou etiketu, když v rámci svých erupcí hněvu řval například na generálního tajemníka OSN Daga Hammarskjölda nebo na britského ministerského předsedu Harolda Macmillana. Ten údajně reagoval po anglicku a obrátil se na svého tlumočníka s přáním, že by chtěl slyšet překlad slovo od slova, ať už Chruščov křičel cokoliv.

Mocenskou ignoranci, která hraničí až s iracionalitou, pak Chruščov projevil i v domácí politice. Jako fanoušek ideologického pavědce Trofima Lysenka plánoval předstihnout Spojené státy v produkci kukuřice. V rámci tohoto plánu zoral nejen kazašské celiny, ale touto plodinou podle jednoho ze svých plánů chtěl osít i Měsíc, na který se Američané dostali až v roce 1969, tedy pět let poté, co byl Chruščov ze své funkce sesazen.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Naši chlapci“ vyvolávají v Polsku debaty. Za války sloužili u Němců

Rozruch v Polsku vyvolala první výstava o Polácích a Kašubech z okolí Gdaňska, kteří byli za druhé světové války donuceni sloužit v německé armádě a válečném námořnictvu. Výstavu nazvanou Naši chlapci zkritizoval prezident i ministr obrany. Muzeum Gdaňska, které expozici pořádá, se ohradilo proti nespravedlivým a povrchním soudům, uvedl list Gazeta Wyborcza.
před 5 mminutami

S Putinem jsem ještě neskončil, řekl Trump BBC

Z ruského vládce Vladimira Putina jsem zklamaný, ale ještě jsem s ním neskončil, sdělil v rozhovoru pro britskou BBC americký prezident Donald Trump. Interview poskytl několik hodin poté, co Moskvě pohrozil až stoprocentními cly, pokud do padesáti dní neuzavře dohodu o ukončení války s Ukrajinou. Britské stanici šéf Bílého domu také řekl, že věří v kolektivní obranu. NATO přitom dříve opakovaně kritizoval jako zastaralé.
08:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump se ptal Zelenského, zda by Ukrajina dokázala udeřit na Moskvu, píší FT

Americký prezident Donald Trump se v soukromém rozhovoru ptal svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského, zda by Ukrajina byla schopná udeřit na Moskvu, pokud by Spojené státy Kyjevu poskytly zbraně dlouhého doletu, píše list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s rozhovorem. Šéf Bílého domu podle nich vybízel Ukrajinu, aby zesílila údery v hloubi ruského území.
před 2 hhodinami

Prioritou EU je teď zlepšit situaci v Gaze, řekla Kallasová

Pro Evropskou unii (EU) je podle šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové nyní nejdůležitější zlepšit situaci lidí v palestinském Pásmu Gazy. Unijní ministři zahraničí budou v úterý v Bruselu jednat rovněž o dalším postupu proti Izraeli poté, co přezkum naznačil, že jeho postup v Gaze mohl porušit podmínky asociační dohody s evropským blokem. Je na zemích Unie, aby se rozhodly, jaké přijmou kroky, dodala Kallasová.
10:58Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Oblast Grand Canyonu sužuje rozsáhlý požár, sežehl už desítky budov

Požár na severním okraji Grand Canyonu v americké Arizoně již zničil desítky budov. Oheň, který vypukl 4. července po úderu blesku, se rozšířil na více než 5700 akrů a přiměl úřady uzavřít celou oblast pro návštěvníky. Guvernérka Arizony Katie Hobbsová kritizuje postup federálních hasičů, kteří podle ní nechali plameny příliš dlouho bez aktivního zásahu, a požaduje nezávislé vyšetřování. Správa národních parků se brání s tím, že rozhodovala na základě aktuálních dat a podmínek v terénu.
před 2 hhodinami

Do syrské Suvajdy po násilných střetech vstupují vládní jednotky

Do města Suvajda na jihu Sýrie začaly v úterý ráno vstupovat vládní vojenské jednotky. S odkazem na ministerstvo obrany to píší agentury AFP a Reuters. Ve městě žijí drúzové a v uplynulých dnech se v oblasti odehrály střety se sunnitskými beduíny, při kterých podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zemřelo devětadevadesát lidí. Podle agentury AFP však byly ve městě v úterý dopoledne slyšet výbuchy a výstřely.
10:14Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ruské drony zabíjely v Chersonu

Ruské drony v pondělí večer a v noci na úterý útočily na ukrajinská města. Úder v Chersonu na jihovýchodě Ukrajiny zabil pětašedesátiletou ženu. Oblastní správa později informovala, že ruský dron shodil v Chersonu výbušninu na osobní auto a zranil třicetiletého muže. Náletům dronů večer čelil také Černihiv. Ruské dělostřelectvo pak v noci ostřelovalo Záporožskou oblast, kde zranilo dva lidi. Cílem úderů se stala také Sumská oblast, kde byla zraněná jedna osoba.
06:03Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...