Austrálie zavádí povodňovou daň

Brisbane - Australská premiérka Julia Gillardová oznámila zavedení povodňové daně, která by měla platit jeden rok. Rekonstrukce po ničivých záplavách bude stát v přepočtu 100 miliard korun a australské úřady již dříve varovaly, že by mohlo jít o nejdražší přírodní katastrofu v dějinách země. Velká voda zdevastovala rozsáhlá území Queenslandu a zasáhla i Viktorii. Zničila úrodu, infrastrukturu a také těžební průmysl. Austrálie je jedním z nejvýznamnějších vývozců uhlí – jeho cena už kvůli zaplaveným dolům vzrostla na světových trzích o 20 procent.

Nová přechodná daň se má týkat Australanů s nadprůměrnými příjmy. Vláda si tak slibuje získat 1,8 miliardy australských dolarů (zhruba 32 miliard korun). O opatření má ještě hlasovat australský parlament, návrh ale zřejmě schválí. Nová daň počítá s půlprocentním zdaněním příjmů mezi 50 001 a 100 000 australskými dolary a procentním zdaněním příjmů nad tuto částku. Lidé postižení povodněmi mají být od daně osvobozeni.

„Australané vidí, co je potřeba udělat, a dělají to. Vláda se chová stejně. Ministerstvo financí předběžně odhaduje, že HDP letos bude nižší o půl procentního  bodu, a to právě kvůli povodním,“ vysvětlila Gillardová.
Video Austrálie chce od 1. července zavést povodňovou daň
video

Austrálie chce od 1. července zavést povodňovou daň

Úřady před třemi dny evakuovaly další stovky lidí kvůli záplavám na jihovýchodě země, kde po vydatných deštích vzniklo velké jezero. Nyní je asi 90 kilometrů dlouhé a 40 kilometrů široké a rozlohou je větší než Paříž. Ohrožovat obce a města by mělo dalších nejméně sedm dní, než se rozlije do řeky Murray. Stoupající vodní hladina na zemědělském severozápadě státu zasáhla přes 1 700 domů a pozemků. Evakuováno bylo již více než 3 500 lidí.

Záplavy v Austrálii začaly před více než měsícem ve státě Queensland na severovýchodě země, kde zahynulo nejméně 30 lidí a poškozeno nebo zničeno bylo přes 30 000 domů.

Při uklízení škod způsobených povodněmi pomáhá 1 200 vojáků, což je největší nasazení armády do prací na odstraňování následků přírodní katastrofy od roku 1974, kdy se severoaustralským městem Darwin prohnala větrná bouře Tracy.

Julia Gillardová
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24