Sony má nový typ konzole, na trh přijde koncem roku

Tokio - Společnost Sony představuje další generaci přenosných herních konzolí PlayStation Portable. Tentokrát umí pracovat i s mobilní technologií 3G a bezdrátovým připojením. Japonský výrobce chce s vylepšenou verzí získat převahu nad konkurentem Nintendo i stále populárnějšími chytrými telefony a tablety. Novinka se představila ve stejný den, kdy rival z Nintenda ohlásil propad tržeb stárnoucí konzole DS. Už v únoru chce však na trh uvést nový 3D model. Sony by nový model své úspěšné konzole měla začít prodávat na konci roku. 

„Rádi bychom udělali z počítačových her zábavu nejen pro obýváky a dětské pokoje. Chceme, aby si je lidé mohli zahrát kdekoli s pomocí kapesní konzole. Vždycky jsme věřili, že Sony musí předkládat vize do budoucnosti a pracovat na její realizaci,“ prohlásil prezident Sony Computer Entertainment Kazuo Hirai.

Konzole s krycím názvem NGP se umí připojit na internet pomocí mobilních sítí třetí generace. Navíc má větší displej než chytré telefony a chlubí se i dvojím ovládáním přes tradiční klávesy i dotykovým displejem s úhlopříčkou 12,7 centimetru na zadní straně. Zařízení má i senzor pohybu. Podle analytiků bude rozhodující cena přístroje, Sony ji však odmítla uvést. „Možná se za chvíli dočkáme toho, že stejnou hru si budete moci zahrát na počítači i na přenosné konzoli. Takže byste třeba pokračovali v rozehrané hře cestou autobusem,“ zmínil editor francouzského herního magazínu Olivier Bal.

Video Reportáž Miloše Minaříka
video

Reportáž Miloše Minaříka

Trh herních konzolí prožívá revoluci v ovládání. Vánočním hitem se stal systém Kinect ke konkurenční konzoli Xbox od Microsoftu. Ten promění na ovladač celé hráčovo tělo. Sony se vydalo cestou, kterou začalo Nintendo Wii a pohybové ovládání svěřilo ovladači s názvem Move.

Chystá Sony mobil-konzoli?

Ukázka NGP oživí na finančním trhu spekulace, že Sony pracuje na vývoji svého chytrého telefonu s možnostmi herní konzole. Do konce letošního roku se také chystá zpřístupnit hry pro PlayStation přenosným zařízením s operačním systémem Android od Googlu.