Při bojích v Afghánistánu zabito 64 civilistů

Kábul – Při společných operacích afghánských vládních sil a jednotek NATO bylo v posledních čtyřech dnech v této provincii zabito 64 civilistů, mezi nimi i mnoho žen a dětí, řekl dnes guvernér afghánské provincie Kunar. Mluvčí sil NATO v reakci uvedl, že o smrti civilistů nemá žádné zprávy. Násilí v Afghánistánu v posledním roce dosáhlo nejvyšší úrovně od roku 2001, kdy Spojenými státy vedená invaze svrhla vládu radikálního hnutí Tálibán.

Guvernér Fazlulláh Vahídí agentuře Reuters řekl, že civilisté byli zabiti při pozemních a leteckých útocích v okresu Gházíabád. V reakci na toto tvrzení mluvčí sil NATO řekl, že zprávy sdělovacích prostředků o možném zranění sedmi civilistů při těchto operacích se vyšetřují, ale že o údajné smrti civilistů nemá žádné informace.

Reuters předtím informoval, že při sobotním útoku na banku v Dželálábádu na východě Afghánistánu zahynulo 40 lidí a nejméně 70 jich utrpělo zranění. K útoku se v sobotu přihlásilo povstalecké hnutí Tálibán, jehož příslušníci přepadli banku oblečeni do uniforem pohraniční policie.

Podle původní bilance bylo obětí nejprve devět, pak 18. Mezi mrtvými a zraněnými jsou policisté, tamní obyvatelé i zaměstnanci místní pobočky Kabulbank. Jde o hlavní soukromou banku v zemi, která vyplácí mzdy policistů a vojáků.