Hynou delfíni v Mexickém zálivu kvůli ropě?

Washington - V Mexickém zálivu uhynulo letos nezvykle mnoho delfíních mláďat. Podle vědců to může být důsledek loňské havárie vrtu společnosti BP a následného tříměsíčního úniku ropy. Žádné z těl delfínů sice neneslo viditelné stopy znečištění, souvislost s ekologickou havárií ale musí prokázat pitva. Ta také ukáže, zda mláďata neměla ve tkáních jedovaté látky.

Moře za první dva měsíce letošního roku vyplavilo na pobřeží amerických států Mississippi a Alabama 20 těl uhynulých delfíních mláďat. To je desetkrát víc než v jiných letech. Mláďata uhynula krátce po narození, nebo se už narodila mrtvá. Vědci také našli desítku uhynulých dospělých delfínů.

V části Mexického zálivu přiléhající k Mississippi a Alabamě žije až 5 000 těchto mořských savců. V roce 2010 se výrazně zvýšila úmrtnost dospělých zvířat. Vědci napočítali 89 mrtvých delfínů, zatímco v předchozích letech to bývalo okolo 30. Souvislost mezi větším úhynem dospělých delfínů a loňskou ropnou havárií se ale zatím prokázat nepodařilo.

Těžební ropná plošina Deepwater Horizon vybuchla loni na konci dubna a krátce poté se potopila. Z poškozeného vrtu v hloubce 1 500 metrů začala vytékat ropa a její proud se podařilo zastavit až v polovině července. Do moře se dostalo až 800 milionů litrů suroviny.

Velkou část ropy se podařilo spálit na hladině nebo rozložit pomocí chemických dispergátorů. Záběry z robotické ponorky zveřejněné minulý týden Georgijskou univerzitou ale ukázaly, že část suroviny se stále drží u dna moře a způsobuje škody na mořském ekosystému. Předchozí vědecké studie zase ukázaly, že se v moři pomalu rozkládají i použité dispergátory. Podle ochránců životního prostředí přitom není zřejmé, jaký dopad bude mít dlouhodobá přítomnost těchto chemikálií ve vodě na mořský život.