Ze slovenské skříně vypadl další kostlivec minulosti

Bratislava – Slovenské město Rajec chce odhalit bustu válečnému zločinci Ferdinandu Ďurčanskému. Je to prý významný rodák, který se zločiny fašistického státu nemá nic společného. Místní aktivisté, židovská obec i svaz protifašistických bojovníků proti tomu ostře protestují - zatím ale neúspěšně.

Ďurčanský se podílel na vzniku fašistického režimu. Jeho zákony připravily Židy o majetek a práci a podle historiků se netajil tím, že Židé mají uvolnit místo Slovákům. Za rozbití Československa a kolaboraci byl odsouzen jako válečný zločinec. Pro primátora Rajce Jána Rybárika to ale není žádný argument. „Není to ani žádný nacionalismus; je to jen to, že Slovák chtěl žít ve slovenském státě,“ vysvětluje.

Podle Ústředního svazu židovských náboženských obcí na Slovensku ale tento přístup svědčí o tom, že se Slovensko dosud nevypořádalo se svou minulostí. Městské zastupitelstvo zatím protestům aktivistů neustoupilo a počká si na vyjádření Matice slovenské - tedy instituce, která se ve své publikaci staví k Ďurčanskému více než shovívavě.

Video Reportáž Olgy Bakové
video

Reportáž Olgy Bakové

Zahalená busta Ferdinanda Ďurčanského tak zatím zůstává na svém místě - paradoxně na náměstí Slovenského národního povstání, proti němuž tento politik tak horlivě brojil. To ale v Rajci není jediný paradox, připomíná zpravodajka ČT Olga Baková: Po pamětní desce Jozefu Tisovi a bustě Ďurčanského chce město odhalit další památník - tentokrát místním obětem holocaustu.

/*json*/{"map":{"lat":49.089438183827,"lng":18.637447357178,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/