Šéf MMF Strauss-Kahn byl převezen do Rikers

New York - Šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn, který byl v New Yorku zadržen kvůli podezření z pokusu o znásilnění hotelové pokojské, byl převezen z vyšetřovací vazby do věznice na ostrově Rikers. Muž zvyklý na luxus hotelových apartmá a lety první třídou bude obývat celu o 12 metrech čtverečních. Soudce odmítl povolit politikovi složení kauce. Další soudní jednání v případu se uskuteční v pátek.

Věznice Rikers i soudní vazební věznice jsou známy pod přezdívkou Hrobky. Jsou ponuré, hlučné a nebezpečné, prohlásil známý obhájce Gerald Lefcourt. Rikers „je přeplněná a jídlo je strašné… Jsou tam skutečně těžké mříže a vrata, která vydávají řinčivý zvuk, kdykoliv jsou otevírána nebo zavírána“.

Věznice Rikers na jednom z ostrovů v řece East River - severně od čtvrti Queens, s níž je spojena mostem - patří k největším vězeňským komplexům na světě. Má kapacitu asi 17 000 vězňů, v současnosti tam podle agentury AFP pobývá 13 000 až 14 000 osob. Jeho rozloha je 1,7 kilometru čtverečního (tedy asi polovina rozlohy Central Parku) a zabírá prakticky celý ostrov.

V sobotu se potenciální kandidát na francouzského prezidenta Strauss-Kahn podle žalobců dopustil sexuálního napadení a dalšího násilí na zaměstnankyni newyorského hotelu, kde byl ubytován. Politik vinu odmítá. Čeká se proto na rozhodnutí justice, zda důkazy předložené obžalobou si zaslouží soudní proces, nebo ne.

Obhajoba údajně získala důkazy, že její klient je nevinen. Podle neoficiálních zdrojů může prý dokázat, že v době údajného sexuálního útoku na pokojskou byl na jiném místě. Obvinění odmítá věřit i politikova manželka.