Írán poslal ke hvězdám další satelit

Teherán - Írán dnes úspěšně vyslal na oběžnou dráhu už druhý satelit domácí výroby. Družici Rašád 1, jejímž úkolem bude údajně zprostředkovávat snímky zemského povrchu a předpovědi počasí, vynesla rovněž íránská raketa Safir. Satelit Rašád 1 (Pozorování) zkonstruovala teheránská Univerzita Máleka Aštara, podléhající ideologické armádě režimu, islámským revolučním gardám.

„Satelit vynesla raketa Safir a umístila ho na oběžnou dráhu ve vzdálenosti 260 kilometrů od Země,“ informovala dnes íránská televize Al-Alám vysílající v arabštině. Zprostředkovala i záběry vypuštění družice, které bylo původně ohlášeno už na loňský srpen.

První satelit domácí výroby byl v Íránu vyslán v únoru 2009. Byla to komunikační družice Omid (Naděje) a jejímu vypuštění byl přítomen i prezident Mahmúd Ahmadínežád. Pokusný satelit Omid kroužil kolem Země několik dní. Na Západě to vyvolalo pozdvižení, protože západní svět Írán podezírá, že íránské vesmírné technologie dlouhého doletu mohou být využity k odpalování bojových hlavic. To ale Írán kategoricky odmítá.

Írán se stal devátou zemí schopnou vlastními silami vypravit satelit do kosmu. Před ním to již dokázaly někdejší Sovětský svaz, USA, Francie, Japonsko, Čína, Velká Británie, Indie a Izrael. Člověka do vesmíru dokázaly vlastními silami dopravit jen tři země. V 60. letech minulého století to byly Sovětský svaz a Spojené státy, v roce 2003 poprvé i Čína.

Írán se chystá vyslat do vesmíru i další satelit, zpravodajskou družici Fajr. Tu zkonstruovala společnost Sa-Iran podléhající ministerstvu obrany. Tato družice o váze 50 kilogramů je údajně napájena solárními panely a bude mít životnost 18 měsíců.

Loni v lednu Írán poprvé vyslal do kosmu živé pasažéry. Íránská raketa Kavošgar 3 vynesla do vesmíru kosmickou kabinu s myší, dvěma želvami a červy. Poté, co modul opsal podle plánu parabolickou křivku, se úspěšně vrátil na Zemi. Do roku 2019 chce Írán poslat do vesmíru svou první pilotovanou kosmickou loď, oznámil před rokem Ahmadínežád.