Syrské jednotky vpadly do Bdamy, zapalují domy

Damašek - Syrské vládní jednotky a ozbrojené milice šabíha loajální prezidentu Bašáru Asadovi zaútočily na město Bdama u tureckých hranic. Pokračují tak v rozsáhlé ofenzivě proti odpůrcům režimu v severozápadní provincii Idlib. Vojáci v Bdamě zapalují domy a pozatýkali už 70 lidí, napsala agentura Reuters s odvoláním na svědectví obyvatel.

„Přijeli kolem sedmé hodiny ranní. Napočítal jsem devět tanků, deset obrněných transportérů, 20 džípů a deset autobusů. Viděl jsem ozbrojence milicí šabíha, jak zapalují dva domy,“ řekl právník z Bdamy. Vpád vládních jednotek do Bdamy potvrdil agentuře také šéf syrské organizace pro monitorování lidských práv Ramí Abdar Rahmán.

Jak upřesnil, zajišťuje Bdama, ležící jen dva kilometry od turecké hranice, zásobování Syřanů, kteří uprchli ze svých vesnic a provizorně táboří na syrské straně hranice, potravinami a dalšími nejnutnějšími předměty denní potřeby. Bdama leží ve stejné oblasti jako město Džisr aš-Šughúr, které bylo po řadu týdnů hlavní baštou protivládních demonstrantů.

V zemi se mezitím uskutečnily pohřby obětí pátečních incidentů, při nichž přišlo o život 19 civilistů. Například obřadu pro dva mrtvé ve východosyrském městě Dajr az-Zaur se zúčastnilo podle agentury AFP na 70 000 lidí. Podle syrského aktivisty za lidská práva Ramího Abdara Rahmána účastníci akce netajili svůj hněv a provolávali protivládní hesla. Tisíce lidí se zúčastnily pohřbů také například v městech Duma nebo Homs, kde dohromady zahynulo šest osob.

Po tvrdé ofenzivě je vládní jednotky s pomocí tanků, dělostřelectva a vrtulníků před týdnem dobyly zpět - město s původně 50 000 obyvateli bylo po několikadenních bojích liduprázdné. Nejméně 5 000 obyvatel uteklo do sousedního Turecka, dalších asi 10 000 osob našlo podle očitých svědků útočiště u hranice.

Tato oblast ležící blízko tureckých hranic byla vždy nepřátelská vůči syrskému režimu a kladla největší odpor prezidentu Asadovi. Vládní jednotky tam bojují také proti stovkám armádních dezertérů.

Plakát prezidenta Asada v Damašku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo