Každý ráno na piáno - zabrnkejte si v New Yorku

New York - Druhý rok v řadě má New York o jednu letní atrakci navíc: V ulicích jsou v rámci akce Zpívej pro naději (Sing for Hope) volně přístupné klavíry. Teď si na ně může zahrát, kdo chce. Akce skončí za 14 dní a pořádající nadace je pak zdarma rozdá městským školám a sdružením.

Ke klavírům rozesetým v newyorských ulicích usedají místní i turisté, staří i ti nejmladší. Šanci dostane opravdu každý, oproti loňsku je totiž nástrojů o poznání více. „Vloni jsme mělo 60 pianin, letos jich máme taky 60 a k tomu ještě 28 křídel. To máme celkem 88 klavírů, protože klavír má 88 kláves. A každý z nich je navíc uměleckým dílem,“ říká ředitelka nadace Sing for Hope Camille Zamoraová.

Nadace staré nástroje získává za odvoz - ve strašném stavu. Když je dá dohromady a Newyorčany správně naladí, věnuje klavíry školám, nemocnicím a komunitním střediskům. Zdarma - pro radost ze hry.

Video V ulicích New Yorku si můžete zahrát na klavír
video

V ulicích New Yorku si můžete zahrát na klavír

„Nic se nevyrovná hraní venku. Ty zvuky města, vzduch, to různé prostředí. I akusticky je to úplně jiné, musím se do toho pořádně opřít,“ říká nevidomý pianista Johnny Young z Brooklynu. Klavír je jeho vášní. Pro akci charity Zpívej pro naději se nadchl už vloni a letos přísahal, že si v newyorských ulicích zahraje nejméně na čtyři klavíry.

Camille Zamoraová
Camille Zamoraová
Více fotek
  • Camille Zamoraová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2656/265547.jpg
  • Johnny Young autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2656/265543.jpg