Norský atentátník prý jednal sám, počet obětí stoupl na 93

Oslo - Za hrozné, ale nezbytné označil své činy Anders Behring Breivik podezřelý z pátečního pumového atentátu v Oslu a střelby na blízkém ostrově Utöya. Na masakr se připravoval nejpozději od podzimu roku 2009, mimo jiné i v Praze. Vyplývá to z jeho zápisků, v nichž nastínil vizi Evropy bez multikulturalismu a muslimů a popsal přípravy na teroristické akty, jimiž má být těchto cílů dosaženo. Část svých plánů pátečními útoky uskutečnil a k oběma se přiznal. Své počínání hodlá vysvětlit v pondělí před soudem. Oba útoky podle svých slov spáchal sám, policie přesto ověřuje, zda neměl komplice. V souvislosti s atentátem dnes při velké policejní akci krátce zadržela několik lidí, výbušniny nenašla. Počet mrtvých mezitím stoupl na 93, když v nemocnici zemřel jeden z postřelených.

Vrah tvrdí, že oba útoky spáchal sám

Policejní komisař Sveinung Sponheim uvedl, že se Breivik přiznal jak k pumovému útoku v Oslu, tak ke střelbě na ostrově, avšak nepřiznává se ke spáchání zločinu. „Říká, že byl sám, ale policie musí vše, co on prohlašuje, ověřit. Z výpovědí některých svědků střelby usuzujeme, že si nemůžeme být jisti, zda tam byl jeden, nebo více střelců,“ prohlásil komisař. Policie potvrdila 93 mrtvých při obou atentátech, necelou stovku raněných a stále několik pohřešovaných. Norská policie dnes během velké pátrací akce v metropoli v souvislosti s masakrem zatkla několik lidí, krátce poté je znovu propustila.

Norský atentátník: Za sto let budu považován za hrdinu

Podezřelý Anders Behring Breivik od roku 2006 sepsal a na internet umístil 1 500 stránkový manifest, v němž pod pseudonymem Andrew Berwick rozvádí své pravicově radikální názory. V textu pod názvem 2083. Evropská deklarace nezávislosti se zabývá „rasovou válkou“ a otázkou, jak by bylo možné Evropu osvobodit od přistěhovalců. V posledním příspěvku je údajně i věta: „Myslím, že toto je poslední příspěvek, který píšu. Je pátek, 22. července, 12:51.“

Zhruba o půldruhé hodiny později otřásl vládní čtvrtí v centru Osla výbuch bomby, jenž usmrtil sedm lidí. Poté dvaatřicetiletý muž postřílel nejméně 85 lidí na mládežnickém táboře příznivců sociálních demokratů premiéra Jense Stoltenberga, jenž měl tábor v sobotu navštívit. Podezřelý se už k činům přiznal a v pondělí je ochoten své počínání vysvětlit před soudem. Podle svého právníka prohlásil, že jeho činy sice byly „hrozné“, ale „nezbytné“. Právník uvedl, že motivem činu jeho klienta byla snaha změnit norskou společnost.

0Breivik: Prvním impulsem k plánování útoků bylo bombardování srbských bratrů

Součástí manifestu je i Breivikův rozhovor se sebou samým. Vysvětluje v něm, že když se mu po krátkém členství ve Straně pokroku nepodařilo dosáhnout svých cílů politickou činností, začal plánovat teroristický útok. Zdůrazňuje, že on i další odpůrci islámu, kteří jsou dnes zatracováni, budou jednou oslavováni jako hrdinové. „Většina lidí nás nyní odsuzuje jako teroristy. Ale za sto let budeme oslavováni jako průkopníci, jako hrdinové, kteří položili své životy v boji proti tyranům a utlačovatelům,“ píše. Přiznává také, že by se rád sešel s papežem a Vladimirem Putinem. V případě ruského premiéra a bývalého prezidenta si ale není jist, zda ho má považovat za nejlepšího přítele nebo nejhoršího nepřítele.

Prvním impulsem k naplánování atentátů podle něj byla norská účast při útoku na Srbsko v roce 1999. „To bylo nepřijatelné, jak USA a západní Evropa bombardovaly naše srbské bratry,“ konstatuje Breivik. Tvrdí, že jeho vláda kapitulovala před islámem; jako příklad uvádí „zbabělý postup“ v otázce zveřejňování karikatur proroka Mohameda, incident se spisovatelem Salmanem Rushdiem, Nobelovu cenu míru pro Jásira Arafata nebo poskytování azylu tisícům muslimů.


Pamflet norského atentátníka \"2083. Evropská deklarace nezávislosti\"
Zdroj: www.bt.no
Autor: ČT24

V Praze chtěl Breivik navázat kontakt s podsvětím

O svém pražském pobytu se Breivik zmínil v pasáži, v níž vyjevil přání opatřit si další střelné zbraně. Druhého srpna 2010 Breivik napsal, že se připravuje odjet autem do Prahy a navázat tam kontakty, aby získal pušku AK-47, pistoli glock, granáty a pancéřovku, přičemž poslední dva druhy munice označuje za bonus. „Praha je známá jako možná nejznámější tranzitní bod pro nelegální zbraně a drogy v Evropě,“ napsal. Věděl, že jeho kontakty s podsvětím v Praze nebudou bez rizika a chtěl je navázat prostřednictvím taxikářů nebo nevěstinců.

Po pěti dnech prý ale zcela změnil názor a konstatoval, že by co do zbraní daleko líp uspěl v metropolích na Západě: „Vlastně bych chtěl navázat kontakt s (motorkářským gangem) Hells Angels v Praze, Berlíně nebo Kodani. Ale ztratil jsem motivaci během prvních dnů v Praze. Teď musím sehnat poloautomatickou pušku a (pistoli) glock legálně. S puškou by myslím neměl být problém, protože jsem udělal myslivecké zkoušky a mám pumpovou brokovnici Benelli Nova sedm let bez problémů. Mám čistý trestní rejstřík, takže není důvod, proč by policie měla mou žádost zamítnout.“

Česká policie dosud z Norska oficiální cestou informace o loňském Breivikově pobytu v Praze neobdržela. Pokud je obdrží, bude se jimi zabývat a prověří je. Mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Šubert potvrdil, že je civilní kontrarozvědka v kontaktu s norskou tajnou službou a je připravena jí poskytnout všechny potřebné informace.

Video Události k útokům v Norsku a reportáž Evy Pláničkové z Utöye
video

Události k útokům v Norsku a reportáž Evy Pláničkové z Utöye

Události k útokům v Norsku a reportáž Evy Pláničkové z Utöye

U 24.7.

Odpolední události k situaci v Norsku

Zprávy ve 14:00 k útokům v Norsku

Yngvar Brenna informuje z Norska

Vyšetřování útoků v Norsku pokračuje

Rozhovor s odborníkem na extremismus M. Marešem

Muslimové budou deportováni, snil Breivik

Breivik ve svém pamfletu popisuje podrobně také plány na teroristické akce včetně toho, že si musí založit vlastní farmu a opatřit hnojivo na výbušniny, což také udělal. Údajně se však také zaobíral možností získání biologických a jaderných zbraní.

Rovněž popisuje taktiku infiltrování do nepřátelských organizací, což prý může být způsob, jak se přiblížit jinak nepřístupným cílům, jako je předseda vlády nebo ministři. „Chcete-li získat práci v letním táboře napojeném na největší politickou stranu, existuje způsob, jak toho dosáhnout. Premiér takové tábory obvykle v letním období navštěvuje,“ píše pravděpodobný útočník, z jehož textu zveřejnil úryvky server norského deníku Bergens Tidende.

Podle Breivika se Evropa nyní nachází v jedné z fází občanské války, která začala v roce 1999 bombardováním Jugoslávie. Rozhodující fáze však nastane v letech 2070-2083, kdy budou 30 až 50 procent evropské populace tvořit muslimové. Multikulturalismus a „kulturní komunismus“ postupně budou poraženy v jednotlivých zemích a „muslimové budou deportováni“, sní Breivik.

„Pokud je pravdivá ta verze, kterou jsem měl k dispozici, tak se odvolává i na určité ideové zdroje z České republiky,“ upozornil odborník na extremismus Miroslav Mareš. „Z historie dává například Benešovy dekrety a odsun Němců jako možný příklad deportace muslimů a imigrantů z Evropy. Odvolává se v některých pasážích i na slova prezidenta Václava Klause, který srovnává Evropskou unii se sovjetizačními tlaky. Má tam také seznam protiimigrantských organizací a krajně pravicových, které by mohly být potencionálními spojenci - českou neonacistickou organizaci Národní odpor a dnes už téměř nefunkční Národní stranu.“ Breivik Čechy v podstatě chápe jako součást určitého nordického prostoru, kde by chtěl budovat jakousi pannordickou unii.

V Norsku se konala mše za oběti, u norského velvyslanectví v Praze hoří svíčky

V katedrále v Oslu se dnes konala mše za oběti útoku. Přítomen byl král Harald V. s královnou Sonjou a rovněž premiér Jens Stoltenberg. Také před norským velvyslanectvím v pražské Hellichově ulici hoří svíčky, které tam lidé umístili k uctění památky obětí páteční střelby. V poledne se před ambasádou shromáždilo několik desítek mladých sociálních demokratů. Oběti střelby na ostrově Utöya znali ze společných zahraničních akcí. Sesterskou organizaci v Norsku se prý snažili kontaktovat a vyjádřit soustrast pozůstalým.

Prostřednictvím dopisů kondolovali Norsku také prezident Václav Klaus, premiér Petr Nečas, předseda Senátu Milan Štěch nebo předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Breivikův otec i spolužáci jsou v šoku

Ve svém pamfletu Breivik „hrdinské rytíře“ nabádá, aby se nevzdávali ani v případě zatčení. V tu chvíli naopak podle něj mají zahájit fázi propagandy. Sám prý počítá s tím, že bude pokládán „za největší monstrum od 2. světové války“. Na internetu se objevilo rovněž dvanáctiminutové video přisuzované témuž muži. Podle norského deníku VG se podezřelý přiznal, že materiály na internet umístil. Video, které na internet umístil uživatel „BerwickAndrew“, je rozděleno do kapitol s názvy Rozmach kulturního marxismu, Islámská kolonizace a Naděje a obrození.

Také video vyzývá k boji proti proti islámu a zjevně obsahuje i fotografie podezřelého - tytéž, které měl Anders Behring Breivik na Facebooku. Jeho účet však byl uzavřen. Přístupné není ani podezřelé video, které prý bylo umístěno v pátek.

Breivikův otec, který je v důchodu a žije ve Francii, dnes řekl, že je v šoku a že se o činu dověděl přes internet. Se synem se prý neviděl od roku 1995. Breivik vyrůstal v západní části Osla. Zděšení jsou i jeho bývalí spolužáci, kteří jej znali jako klidného, dobrého studenta, který měl starost o druhé.

Výňatky z Breivikova deníku, který zveřejnil na internetu jen pár hodin před pátečním masakrem:

25. dubna - Několik předchozích týdnů jsem strávil hraním Dragon Age II a další nových her. Fantastické!
27. dubna - Objednal jsem si hnojiva, mají přijít příští týden. Ještě předtím jsem si oficiálně zaregistroval svou firmu jako zemědělský subjekt, abych mohl objednávat od národních farmářských dodavatelů. Minulý týden jsem v hlavním městě strávil dost času s přáteli … Věděl jsem, že to je na dlouhou dobu poslední šance, kdy se můžu radovat z jejich přítomnosti.
11. května - Je poněkud ironické, že jsem tak blízko největší vojenské základny v zemi. Ušetřilo by mi hodně potíží, kdybych si mohl „půjčit“ hrnek cukru a3 kgC4 (plastická trhavina) od svého drahého souseda:-)
14. května - Pokračuji v syntetizování kyseliny acetylsalicylové z aspirinu… Dnes je finále Eurovize. Miluju Eurovizi..!:-) ..Má země má ubohý, politicky korektní příspěvek, jako vždycky. Žadatele o azyl z Keni, zpívá bongo song, velmi reprezentativní zástupce Evropy a mé země.
26. května - Nakupoval jsem mixéry, asi 12 jsem jich koupil…různé značky, abych je otestoval.
11. června - Po velmi dlouhé době jsem se dnes modlil. Vysvětloval jsem Bohu, že pokud nechce, aby marxisticko-islamistická aliance během příštích sta let úplně vyhladila evropské křesťany, musí zajistit vítězství těch, kteří za zachování evropského křesťanství bojují.
13. června - Připravil jsem testovací zařízení a přesunul se na odlehlé místo…Zapálil jsem rozbušku, šel ven a čekal. Bylo to asi nejdelších 10 vteřin v mém životě…Prásk! Detonace byla úspěšná!:-)
4. července - Začal jsem s přípravami na cestu k tajné skrýši, kam jsem si zakopal zbraně loni v červenci.
15. července - Dnes jsem jel vlakem do hlavního města vyzvednout si rezervované auto z půjčovny.
18. července - V noci po setmění jsem naložil vše do auta. Ale ještě to potřebuju pořádně připevnit. Vyzkoušel jsem zařízení. Jsem vysílen!!! Ale dobrý trénink. Piju čtyři proteinové nápoje denně, abych posílil svaly.
22. července - Tak začínám sérii výbuchů na připravených místech…Mám dost materiálu na minimálně 20 explozí…Bude to buď všechno, nebo nic…První na řadu přijde maškarní večírek, v převleku policisty. Přijedu s odznaky:-) Bude úžasné, jak všechny ohromím:-).. Poznámka na okraj: představte si, že by teď ke mně přišli muži zákona. Asi by mě omylem pokládali za teroristu, hahaha.