Ruská prokuratura: Vražda Estěmirovové je vyřešená

Moskva – Vraždu známé ruské obhájkyně lidských práv Natalje Estěmirovové je podle ruské generální prokuratury možné považovat za vyřešenou. Je znám pachatel, který je na útěku a bylo po něm vyhlášeno pátrání. Vyšetřovatelé rovněž prověřují jeho napojení na ruské „mocenské orgány“, jeho jméno ale oznámeno nebylo. Podle agentury Interfax by mělo jít o Alchazura Bašajeva, člena zločinecké skupiny Islama Uspachadžijeva. Motivem vraždy prý byly informace, které Estěmirovová získala a šířila o aktivitách čečenských povstalců v Moskvě a hlavně o případném podílu některých čečenských státních úředníků.

Estěmirovová byla v polovině července 2009 unesena v čečenské metropoli Grozném a později bylo její mrtvé tělo, nesoucí stopy střelných poranění, nalezeno v sousedním Ingušsku. Hnutí Memorial, pro které padesátiletá aktivistka pracovala, přičetlo odpovědnost za vraždu čečenskému proruskému prezidentovi Ramzanu Kadyrovovi, který to ale rezolutně popřel. Nad vraždou vyslovil pobouření ruský prezident Dmitrij Medvěděv a nařídil zevrubné vyšetřování.

Alexej Vasilkov, zástupce zmocněnce ruské prokuratury pro severní Kavkaz:

„Máme podezřelého, je na něj vydán zatykač, takže kauzu lze považovat za uzavřenou.“ 


Estěmirovová shromažďovala důkazy o porušování lidských práv v Čečensku od počátku druhé rusko-čečenské války v roce 1999. Spolupracovala také s investigativní novinářkou Annou Politkovskou, další kritičkou války Ruska proti separatistům na Kavkaze. Ta byla zastřelena ve svém domě v Moskvě v roce 2006.

Vyšetřovatelé prý stále prověřují několik verzí vraždy, včetně možné účasti některých pracovníků ruské justice.