V Německu zakázali největší neonacistickou organizaci

Berlín – Německo zakázalo údajně největší neonacistickou organizaci v zemi – Pomocnou organizaci pro vlastenecké politické vězně a jejich rodinné příslušníky (HNG). Ministr vnitra Hans-Peter Friedrich kromě toho oznámil také provedení razií u vůdčích členů HNG ve spolkových zemích Bavorsko, Dolní Sasko, Severní Porýní-Vestfálsko a Porýní-Falc. HNG byla založena v roce 1979 pod rouškou údajné dobročinné péče o takzvané „vlastenecké vězně“.

Podle Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV), německé kontrarozvědky, je HNG s 600 členy největším aktivním neonacistickým uskupením v Německu. Úřad uvedl, že už na podzim 2010 byly podniknuty razie u 30 funkcionářů a stoupenců HNG. Nálezy, které byly od té doby vyhodnoceny, prý ukazují, že HNG se upsala aktivnímu boji proti základním principům svobody a demokracie.

Podle Friedricha nebylo dále přípustné nechat v Německu působit organizaci bojující proti systému. Organizace podle něj byla zakázána kvůli svému „agresivnímu postoji vůči mírovému a demokratickému právnímu státu“. BfV mimo jiné upozornila, že HNG se pokouší ovlivnit „rasistickou, nacionalistickou a neonacistickou ideologií“ i děti.