Walesa se staral jenom o politiku, rodina ho nezajímala

Varšava – Manželka bývalého polského prezidenta a nositele Nobelovy ceny míru Lecha Walesy šokovala Polsko svou autobiografií. V knize popisuje osamělost v době, kdy se její manžel dostal do vrcholné politiky. Danuta Walesová byla první dámou Polska v letech 1990 až 1995, kdy se její manžel Lech stal prvním demokraticky zvoleným prezidentem po pádu komunistického režimu.

Kniha nazvaná „Sny a tajnosti“ vychází právě dnes. Walesová v ní popisuje skutečný život s prvním polským prezidentem – jak žila osaměle a byla sama na výchovu všech sedmi dětí. Manžel se totiž prý staral jen o politiku. „Do našeho bytu pořád proudily davy zástupců odborů, poradců, politiků, novinářů a různých šílenců. Vždycky u nás byli dlouho do noci. Absolutní chaos uprostřed normálního domova,“ popisuje Danuta.

Walesová vzpomíná, jak v nejpernějších dnech Solidarity byli všichni pořád u nich doma. V tu dobu byla těhotná a musela uklízet a pro všechny vařit. „Byla jsem matka, učitelka, kuchařka, uklízečka i pečovatelka. Neměla jsem čas na nic jiného.“

Bývalá první dáma v 550stránkové knize vzpomíná, jak pro ni bylo všechno stále těžší a těžší, až jí jednou došly síly. „Moje počáteční bezmoc se změnila v rebelství. Rostlo to ve mně, až jsem jednou prostě vybouchla. Psychicky už jsem tuhle zátěž nemohla unést.“

Kniha Danuty Walesové
Kniha Danuty Walesové

Danuta si také postěžovala, že její manžel dělal důležitá rozhodnutí, aniž by je s ní konzultoval. Včetně toho, že se bude ucházet o prezidentský úřad. „Co se musí muži stát, že se soustředí jenom na sebe?“ Walesová psala knihu poslední dva roky, podle jejích slov nyní žijí s manželem odděleně.

Samotný Lech Walesa se nyní k zanedbávání rodiny během své politické kariéry přiznal. Prý neplánuje, že by si knihu koupil, ale určitě pošle ženě květiny. „Moje žena má pravdu. Ale je třeba vidět věci v kontextu a oddělit soukromé věci od veřejných,“ řekl Walesa polské mutaci časopisu Newsweek. „V politice jsem musel dělat rychlá rozhodnutí a neměl jsem čas je s nikým konzultovat. Ani se svou ženou.“ Podle svých slov je poněkud zaskočen - on sám by prý některé věci nezveřejňoval. 

Video Reportáž Miroslava Karase
video

Reportáž Miroslava Karase