Osobností roku je protestující člověk

Washington - Osobností roku 2011 podle amerického časopisu Time je protestující člověk. Časopis píše, že je to rok, co se upálil v Tunisu prodavač ovoce a co se protivládní protesty z této země začaly šířit přes Blízký východ do Evropy a Spojených států. Letošní rok byl pak ve znamení změn v globální politice a návratu moci lidem. Za to se prý zasloužil právě „protestující člověk“.

Time připomíná rok plný protestů a demonstrací, které v některých zemích dokonce vedly k pádu diktátorských režimů. Časopis připomíná nepokoje v Tunisku z přelomu roku, kde to všechno začalo. Poté, co se upálil na protest proti bídě a nezaměstnanosti mladý Mohamed Buazízí, vyrazili Tunisané do ulic. Protivládní protesty se pak rozšířily do dalších zemí – do Alžírska, Egyptu, Libye, Sýrie, Jemenu a dalších. 

„Na jaře se pak (protesty) přelily do Evropy,“ píše časopis. Jako příklad uvádí demonstrace v Řecku, kde se protestovalo proti vládě a úsporným opatřením, nebo Španělsku, kde hnutí nespokojených mladých lidí začalo s protesty kvůli vysoké nezaměstnanosti a kvůli frustraci z pocitu, že nemají šanci ničeho dosáhnout. Na podzim se pak demonstrace rozšířily i do USA, kde se hnutí Okupujte Wall Street snaží upozornit na sociální nerovnost. Na konci roku se kvůli parlamentním volbám protestovalo také v Rusku.

Video Osobností letošního roku se stal protestující člověk
video

Osobností letošního roku se stal protestující člověk

Události letošního roku jsou podle časopisu nesrovnatelné s protesty v roce 1989, kdy se hroutily režimy ve střední a východní Evropě, i s vlnou demonstrací v roce 1968. „Bylo to něco, co jsme za svůj život neviděli. Pravděpodobně jsme nic podobného nezažili od roku 1848, kdy se pouliční protest v Paříži rozrostl do třídenní revoluce, která změnila monarchii v republikánskou demokracii, pak za pár týdnů díky moderním technologiím - telegrafu, železnici a rotačnímu tisku - inspirovala nezastavitelnou kaskádu protestů a povstání v Mnichově, Berlíně, ve Vídni, v Miláně, Benátkách a v desítkách dalších míst v Evropě,“ napsal Time k letošním protestům. 

Vedle vítězného protestujícího člověka časopis zvažoval ještě další nominované. Byli mezi nimi Kate Middletonová, která se v celosvětově sledované svatbě v dubnu provdala za prince Williama, nebo admirál William McRaven, jenž velel operaci, která skončila zabitím Usámy bin Ládina.

Magazín Time vybírá osobnost roku už 84 let, tedy od roku 1927. Loni zvolil zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga. V minulosti titul získali například americký prezident Barack Obama, současný ruský premiér Vladimir Putin, papež Jan Pavel II. nebo zpěvák U2 Bono Vox. Magazín považuje osobnost roku za jednotlivce, který utváří svět. V minulosti se proto osobnostmi roku stali i diktátoři Adolf Hitler a Josif Stalin.