Vraždící americký voják prý trpěl depresí a úzkostmi

Washington - Podle právníka amerického seržanta Roberta Balese, obžalovaného z vraždy sedmnácti afghánských civilistů, jeho klient v roce 2010 utrpěl v Iráku vážné zranění, což u něho vyvolalo pozdější těžkou depresi a úzkostnost. Právník John Henry Browne sdělil stanici CNN, že detaily nemůže sdělit, protože podléhají tajemství. Domnívá se ale, že se o nich bude hovořit v procesu s Balesem.

Seržant Bales byl nasazen v Iráku třikrát, afghánská mise byla jeho čtvrtá. V Iráku prý při incidentu na silnici utrpěl zranění hlavy.

Afghánce podle obžaloby zabil 11. března ve dvou vesnicích a těla některých z obětí spálil. Po návratu na základnu byl zatčen, na čin si prý nepamatuje, ale údajně se přiznal.

To se však Browne snažil zpochybnit, když řekl, že neslyšel od jediného důvěryhodného zdroje, že by Bales řekl: „Ty lidi jsme zabil já“. „Nejedná se o klasický zločin. Není tu místo činu, armáda ani nejela do vesnic, kde byla ta obvinění vznesena,“ řekl Browne.

Žaloba to nebude mít snadné, chybí důkazy

Chybí prý důkazy v podobě DNA nebo otisků prstů a pochybné je i doznání. „Afghánci mrtvé velmi rychle pohřbili. Pro obžalobu to bude velmi těžký případ,“ řekl Browne. Bales podle něj může uniknout trestu smrti, jestliže se podaří dokázat soudcům, že čin nebyl předem naplánován a seržant měl v danou chvíli snížené rozlišovací schopnosti.

Dle Browna prožil Bales při svých misích velká nebezpečí, byl těžce zraněn na noze a na hlavě. Jen několik dní před 11. březnem prý byl svědkem incidentu, při němž přišel jeden z jeho kolegů o nohu.

Bales byl z Afghánistánu odvezen do USA a na soud čeká ve vojenské věznici v kansaské Fort Leavenworth.