Severokorejský přeběhlík chtěl zabít aktivistu otrávenou jehlou

Soul - Severokorejský přeběhlík byl uvězněn v Jižní Koreji poté, co vyšlo najevo, že se chystal zabít jednoho z významných aktivistů, jenž posílá do KLDR propagandistické letáky zaměřené proti Pchjongjangu. Muž, nazývaný pouze An, na to šel originálně - jehlou se špičkou napuštěnou jedem. Soud v Soulu rozhodl, že si odsedí čtyři roky v žaláři.

An měl prý vraždu Park Sang-haka nařízenou přímo ze Severní Koreje. Kolem svých čtyřiceti let sloužil v komandu, na konci devadesátých let ale dezertoval k jihokorejské armádě. V roce 2011 byl zatčen.

Park Sang-hak, jeho zamýšlená oběť, vede skupinu, která posílá balóny přes hranice do KLDR. Ty převáží letáky kritizující severokorejské vedení. V loňském roce novinářům sdělil, že po něm An žádal, aby se s ním 3. září setkal. Byl ale předem varován zpravodajskými službami.

Uprchlíci z KLDR
Uprchlíci z KLDR

Obvodní soud v Soulu uvedl, že tvrdý trest byl třeba kvůli hrozbě „trestných činů, které mohou ohrozit existenci a bezpečnost země“.

Nicméně soud vzal v úvahu okolnosti, které vedly ke spáchání trestné činnosti, jako je například skutečnost, že Anovi byla otrávená jehla dána neočekávaně během shromáždění severokorejské inteligence. 

Kim Čong-un
Kim Čong-un

Zabijáků z KLDR není málo

Severní Korea již dříve využívala prostředníky k tomu, aby se pokusili zabít cíle na jihu. Dva Severokorejci byli uvězněni v roce 2010 poté, co se přišlo na spiknutí, při němž chtěli zavraždit vysoce postaveného úředníka, kterému se podařilo utéct z KLDR.