Súdán přerušil rozhovory s Jižním Súdánem, hrozí válka

Chartúm - Súdán dnes přerušil veškeré rozhovory s Jižním Súdánem o urovnání sporů ohledně příjmů z ropy. Reagoval tak na boje, které se od pondělí znovu rozhořely v ropné oblasti u společné hranice. Napětí mezi oběma zeměmi vzrostlo po březnových střetech v hraničních oblastech a po súdánských leteckých úderech v Jižním Súdánu. Experti se obávají, že střety by mohly přerůst ve válečný konflikt. Súdánský parlament upozornil na možnou mobilizaci a vyhlášení stavu pohotovosti.

Boje v hraničním regionu zuří s novou silou od pondělí. Súdán viní Jižní Súdán, že jeho síly zaútočily na spornou oblast Heglig, kde má Chartúm důležitá ropná pole. Jižní Súdán uvedl, že jeho armáda jednala v sebeobraně, když na ni súdánské síly z Hegligu zaútočily. Podle BBC jihosúdánské síly ropné pole ovládly.

/*json*/{"map":{"lat":9.9779802409863,"lng":29.468765258789,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":10.002559,"lng":29.406323,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Súdán kvůli nepokojům v úterý varoval jižního souseda, že bude na jeho útoky reagovat všemi prostředky, aby ho z ropného pole vytlačil. Chartúm také povolá zpět svou delegaci z Etiopie, kde jednala s jihosúdánskými vyjednávači o rozdělení příjmů z ropy a vymezení společné hranice. Země se tyto otázky snaží vyřešit od červencového osamostatnění Jižního Súdánu. Jednání ale zatím průlom nepřinesla.

Nejnovější střety mezi oběma zeměmi jsou nejvážnější od loňského červencového odtržení Jižního Súdánu. Obě území proti sobě v minulém století ještě jako součásti Súdánu vedla občanskou válku. Šlo o jeden z nejdelších takových konfliktů na kontinentu. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v úterý po setkání se svým súdánským protějškem Alím Ahmadem Kartim řekl, že ČR podporuje zklidnění situace v Súdánu a nastolení míru.