Poprvé po 13 letech Čína vyhostila zahraničního novináře

Peking - Arabská televizní stanice Al-Džazíra uzavřela čínskou pobočku svého anglického kanálu poté, co čínské úřady odmítly obnovit vízum její dopisovatelce. Melissa Chanová, která má americké občanství, se tak stala první akreditovanou zahraniční zpravodajkou po 13 letech, kterou Čína vyhostila. Chanová pořizovala pro anglické vysílání katarské Al-Džazíry zpravodajství v Číně od roku 2007. Udržovala také kontakt prostřednictvím účtu na sociální síti Twitter, kde měla více než 14.000 stoupenců.

Čínské ministerstvo zahraničí rozhodnutí neobnovit vízum zatím nijak nekomentovalo a Chanová uvedla, že se ke svému vyhoštění také vyjadřovat nehodlá. Klub zahraničních dopisovatelů v Číně (FCCC) prohlásil, že rozhodnutí čínských úřadů nechat propadnout akreditaci Chanové následovalo poté, co čínská vláda vyjádřila nespokojenost s odvysílanými materiály Al-Džazíry včetně dokumentu produkovaného mimo Čínu. Krom toho podle úřadů Chanová porušila neupřesněná pravidla a nařízení, dodal FCCC.

„Toto je nejextrémnější příklad z nedávného vzorce, kdy jsou víza novinářů zneužívána ve snaze cenzurovat a zastrašovat zahraniční dopisovatele v Číně,“ uvedl FCCC, jehož členkou Chanová byla. Čína zpřísnila restrikce zahraničních novinářů během uplynulého roku z obavy, aby se v Číně neujala protestní hnutí a revoluce, jež se v loňském roce přehnala severní Afrikou a Blízkým východem.

Al-Džazíra v posledních letech odvysílala řadu příspěvků kritických vůči Číně včetně jednoho, který se zaměřil na zneužívání vězňů k výrobě produktů prodávaných na západních trzích.

V roce 1998 Čína vyhostila japonského a německého novináře - oba akreditované - za to, že se v nesouvisejících případech dobrali neupřesněného státního tajemství. V roce 1995 čínské úřady neobnovily akreditaci německého novináře s odvoláním na „agresivní a zaujaté“ zpravodajství.