Amerika se pálí - požáry a horkem

Washington – Ačkoli se americkým hasičům už téměř podařilo zlikvidovat dva nejničivější požáry v historii státu Colorado, na řadě míst západní části Spojených států nadále šlehají plameny a počet požárů dosahuje pěti desítek. V USA tak pokračuje bouření živlů, které s sebou o víkendu přineslo ničivé bouře i teploty sahající až ke 45 stupňům Celsia.

Požár v coloradské lokalitě Waldo Canyon zničil 346 budov a v jejich troskách byla nalezena dvě mrtvá těla. Hasiči ho uhasili už ze 70 procent. Ve svažitém terénu u Fort Collins plameny sežehly 87 tisíc hektarů soukromé půdy a části Rooseveltova národního lesa. Na svědomí mají i život 62leté ženy, která byla nelezena mrtvá ve své horské chatě. Požár se zde naštěstí už podařilo zcela uhasit; požárníci ovšem počítají s tím, že zasažená místa budou zřejmě doutnat až do prvních sněhových přeháněk na podzim.

Oheň by mohl vzít za své s monzunovými dešti

Po celé zemi dál zuří asi pět desítek lesních požárů, většinou v oblastech na americkém západě. V Utahu propukly dva nové lesní požáry. Na severu tohoto státu živel ohrožoval asi sto chat a úřady nařídily evakuaci ohrožené oblasti. Ve Wyomingu se dál šíří tři velké lesní požáry, při jejichž zvládání se hasiči potýkají mimo jiné s proměnlivým větrem. V Montaně se oheň rozšířil na státní silnici a úřady musely přistoupit k evakuacím.

Šíření plamenů napomohla na troud vyschlá vegetace, dlouhé období veder a silný vichr. Mluvčí koordinačního střediska pro oblast Skalistých hor Bob Kurilla řekl, že meteorologové pro příští týdny předpovídají monzunové deště, které by mohly pomoci situaci v regionu zlepšit.

Požáry vzaly život i jednomu hasiči; v Jižní Dakotě se zřítilo hasičské letadlo. Nejméně jeden člověk nehodu nepřežil. Další tři členové posádky jsou v nemocnici a po dvou zbývajících se pátrá.

Bez elektřiny zůstává 1,4 milionu Američanů

Východ Spojených států se po pátečních bouřích stále ještě potýká s narušenými dodávkami proudu. Bez elektřiny bylo dnes ráno podle distribučních společností 1,4 milionu lidí od Illinois po Virginii. Energetické společnosti navíc upozorňují, že plné obnovení dodávek potrvá v některých oblastech ještě několik dnů.

Výpadky proudu jsou problematické i kvůli tomu, že oblast už čtvrtým dnem bojuje s horky, kdy přes den teplota přesahuje 30 stupňů Celsia. Bez elektřiny však nefunguje klimatizace, což způsobuje zdravotní problémy převážně starým lidem. Mnoho z nich se raději uchýlilo do sklepů nebo se ubytovalo v hotelích, které elektřinu mají.

Bouřky následované vlnou veder si na východě USA vyžádaly už 22 obětí. Úřady se obávají, že počet mrtvých může ještě vzrůst, pokud se lidé budou snažit zásobit se elektřinou z dieselových agregátů. Ty se totiž často nacházejí ve špatně větraných prostorách a jejich uživatelé se mohou otrávit zplodinami.