Brusel prý prodlouží dohled nad Rumunskem, referendum se blíží

Bukurešť - Odvolaný rumunský prezident Traian Basescu nechce opustit svůj post. Snaží se přesvědčit voliče, aby se v nadcházejícím referendu vyslovili proti jeho sesazení. Kampaň zahájil už o víkendu. Čas má do 29. července, kdy půjdou Rumuni k urnám. Rumunský úřadující prezident už totiž mezitím podepsal zákon o referendu. Brusel je děním v Rumunsku znepokojen, zemi pohrozil dokonce pozastavením členství v EU. Evropská komise (EK) se také chystá prodloužit současný dohled nad touto zemí. Oficiálně by to měla oznámit ve středu. Podle EK jde o příliš rychlou politickou změnu.

Referendum, které rozhodne o osudu Baseska, se uskuteční 29. července. Podle podepsaného zákona o referendu se hlasování o konečném odvolání Baseska, jehož nedávno funkce zbavil parlament, musí zúčastnit více než polovina všech registrovaných voličů.

Vláda premiéra Victora Ponty, jehož Basescu obvinil z puče, přitom dříve prosazovala, aby k definitivnímu odvolání stačila prostá nadpoloviční většina hlasujících v referendu.

Basescu chtěl právem do Bruselu, premiér bohužel také

Baseska parlament zbavil funkce kvůli tomu, že údajně překročil své pravomoci, když prý zasahoval do činnosti vlády a soudního systému. Šedesátiletý politik ale popírá, že by se dopustil závažných porušení ústavy. „Rozhodující moment zřejmě byl, když se premiér rozhodl, že právě on bude reprezentovat Rumunsko na summitu Evropské unie, a ne prezident, jako tomu bývalo dřív,“ podotkl rumunský novinář z Rádia Svobodná Evropa Mircea Ticuedan.

Rumunská ústava a posléze i ústavní soud přitom daly za pravdu prezidentovi. Ponta se ale rozhodl, že usnesením vlády pravidlo změní. „Vláda si tímto vzala vlastně přednost před ústavním soudem,“ podotkl novinář. 
   
Politický vývoj v Rumunsku posledních týdnů dělá starosti Bruselu, podle kterého je v této zemi v ohrožení systém vlády zákona i nezávislost justice. Minulý týden se kvůli tomu s premiérem Pontou sešel šéf EK José Barroso a unijní prezident Herman van Rompuy. 

Video Rozhovor s Mirceou Ticuedanem
video

Rozhovor s Mirceou Ticuedanem

Jeden z evropských diplomatů mezitím informoval o plánech EK na prodloužení monitorovací mise, která se zaměřuje právě na to, jak rumunské úřady naplňují vládu práva a bojují proti korupci.

Evropská komise v podvečer novinářům rozeslala prohlášení, podle něhož jí premiér Ponta dal další písemné záruky týkající se obav, které komise vznesla ohledně vlády práva a nezávislosti justice v souvislosti s nynější vládní krizí v Rumunsku. Pokud budou tyto další závazky naplněny, pak by to znamenalo, že Bukurešť splnila požadavky, které ji Brusel dal. „Klíčové je jejich efektivní a rychlé zavedení,“ uvedla komise v prohlášení. „Komise bude nadále monitorovat situaci,“ dodala EK.

Rumunský premiér Victor Ponta
Zdroj: ISIFA