Rumunsko a Bulharsko u Evropské komise opět na pranýři

Brusel - Evropská komise opět zkritizovala Rumunsko a Bulharsko. Ve svém hodnocení tyto dvě země odsuzuje za to, že porušují principy právního státu. Komisi se nelíbí, že dostatečně nebojují proti korupci, kritizuje také tamější justici. Především kvůli současné vládní krizi v Rumunsku, která se točí kolem sporného odvolání dosavadního prezidenta Traiana Baseska, panují u členských států obavy, zda Rumunsko funguje jako právní stát s nezávislými soudy.

Zpráva u Rumunska přiznává zemi celkový pokrok od přijetí do Evropské unie v roce 2007, ale poukazuje na četné nedostatky. „Poslední události v Rumunsku otřásly naší důvěrou,“ říká předseda komise José Barroso. „Zpochybňování soudních rozhodnutí, podkopávání ústavního soudu, anulování zavedených procedur a odstraňování klíčových kontrol vede k otázce ohledně závazků kabinetu k respektování vlády práva,“ dodal. Rumunský premiér Victor Ponta se zavázal ke zlepšení situace a označil zprávu komise za vyváženou.

Kvůli současné vládní krizi v Rumunsku, která se točí kolem sporného odvolání dosavadního prezidenta Traiana Baseska z funkce, v EU panují obavy, nakolik rumunští politici dodržují pravidla právního státu a nezávislé justice. Komise proto vyčítá Rumunsku manipulace a tlaky vůči institucím a soudcům, oslabování ústavního soudu, obcházení zavedených postupů a rušení klíčových demokratických kontrol.

U Bulharska zpráva sice oceňuje ústavní a další reformy od roku 2007, ale hovoří o jejich „neúplnosti“. Sofii komise vyčítá, že v zemi nezajistila věrohodnou nezávislost soudců a že nedostatečně bojuje proti korupci ve vyšších sférách. „Výsledky boje proti korupci byly omezené a vyšetřování cílených vražd byla málo účinná,“ uvedli autoři zprávy.

Unie dala v roce 2007 oběma zemím řadu podmínek týkajících se justice či boje proti korupci a organizovanému zločinu. Od té doby každoročně hodnotí, zda a jak země v těchto oblastech pokročily. Na konci letošního roku by mohl „dohled“ teoreticky skončit, ale podle bulharských médií to není pravděpodobné.

Rumunsku kvůli posledním událostem kolem odvolání prezidenta hrozí až pozastavení členství v unii, podle zpravodajky ČT Evy Hrnčířové budou ale v nejhorším případě zemi „jen“ pozastavena hlasovací práva. Jedná se o druh sankcí vůči zemi, která nedodržuje unijní zásady.

Celkem krátce po začátku protiromských nepokojů v ČR se do světových médií dostaly na první pohled podobné události v Bulharsku.
Zdroj: ČT24
Autor: Margarita Troševa

Rumunsko i Bulharsko mají ještě do Schengenu daleko

Cílem celého procesu je oběma státům pomoci se zaváděním nezávislého a efektivního soudního a administrativního systému, který je běžný v ostatních státech EU. Pokrok v těchto oblastech je nezbytný i k případnému vstupu Bulharska s Rumunskem do schengenského prostoru volného pohybu bez hraničních kontrol, do kterého zatím oba balkánské státy nebyly přijaty.

Video Eva Hrnčířová ke zprávě EK
video

Eva Hrnčířová ke zprávě EK

Eva Hrnčířová ke zprávě EK

stu: 13:30, 18.7.2012

Telefonát Evy Hrnčířové

Komentář Milana Slezáka