Pfizer a Johnson & Johnson versus Alzheimer - zatím 0:1

New York - Americké farmaceutické firmy Pfizer a Johnson & Johnson ukončí vývoj léku proti Alzheimerově nemoci - neobstál totiž v závěrečných kolech dvou klinických testů. Lék s pracovním názvem bapineuzumab nepřinesl lepší výsledky než placebo. Na podobném prostředku pracuje taky společnost Eli Lilly, ani od něj se ale úspěch nečeká.

V jednom z testů byl bapineuzumab podáván pacientům s mírnou až středně těžkou formou Alzheimerovy choroby, avšak v porovnání s placebem nepřinesl lepší výsledky. Již na konci července přitom společnosti oznámily, že prostředek neuspěl ani v dalším klinickém testu. Lék proto firmy nebudou podrobovat dalším testům.

Do vývoje bapineuzumaba investovaly obě firmy značné sumy. Johnson & Johnson v roce 2009 souhlasil s tím, že do něj vloží až 1,5 miliardy dolarů. Nyní se pozornost upře na vývoj přípravku solanezumab společnosti Eli Lilly, i když i u něj je prý pravděpodobnost úspěchu poměrně malá.

Alzheimerova choroba, která ovlivňuje paměť, chování i schopnost provádět běžné úkony, je nejčastější formou demence. Tou na světě podle odhadů trpí 36 milionů lidí. Účinný lék proti onemocnění by jeho výrobci mohl podle odborníků přinést miliardy dolarů.