Izrael testuje SMS, které varují před raketovým útokem

Jeruzalém - Izrael ode dneška testuje systém varování veřejnosti před raketovým útokem pomocí SMS zpráv. Zkouška potrvá do čtvrtka. Premiér Netanjahu a ministr obrany Ehud Barak jsou podle místních médií téměř odhodlaní zaútočit na podzim na Írán, který údajně pokročil s vývojem jaderných hlavic.

Izrael ode dneška testuje nový systém varování, před raketovými útoky budou varovat SMS. Fáze testování potrvá až do čtvrtka. SMS zprávy v hebrejštině, arabštině, angličtině a ruštině budou dostávat klienti všech tří hlavních mobilních operátorů - společností Cellcom, Pelephone a Orange.   

SMS mají být rychlým a efektivním prostředkem, který bude veřejnost varovat před nebezpečím útoku z Íránu nebo Libanonu. 

Izraelský tisk zaplavila nová vlna zpráv o útoku na Írán. Přišel s ní premiér Netanjahu a ministr obrany Ehud Barak. Oběma už se sousedem dochází trpělivost. Daniel Hershkovitz, izraelský ministr pro vědu a techniku, se přidává: „Írán má velmi blízko k jaderným zbraním a to je v souladu s tím, co už dlouho říkám. Sankce uplatňované proti němu opravdu nepomůžou.“ 

Své odhodlání oznámili izraelští politici navzdory tomu, že je někteří politici nebo zástupci armády nepodporují. Jejich plán se setkal s řadou rozporuplných reakcí. „Musíme být opravdu, opravdu, opravdu opatrní a zkusit všechno, ale nejít do akce, o které nikdo neví, kam povede, a může pro svět znamenat představovat katastrofu,“ varuje Izraelec Rakefet Ben Neriya.

Video Izrael pošle SMS s varováním
video

Izrael pošle SMS s varováním