Vražedné řádění čínského Ramba ukončila policejní kulka

Peking - Čínští policisté dnes zastřelili ozbrojeného bankovního lupiče, který byl podezřelý z vraždy devíti lidí. Je to výsledek několikadenní rozsáhlé akce, jejímž cílem bylo nebezpečného muže dopadnout. Do největší pátrací akce v dějinách země se v okolí města Čchung-čching zapojily tisíce policistů a vojáků.

Čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti dnes oznámilo, že dvaačtyřicetiletý Čou Kche-chua, který byl údajně jedním z nejhledanějších čínských zločinců všech dob, byl dopaden a zabit. Podle ministerstva pravděpodobně od roku 2004 zastřelil v Čchung-čchingu a dalších dvou čínských městech devět lidí. Naposledy prý zabíjel v pátek, kdy při přepadení jedné z čchungčchingských bank usmrtil jednu ženu a dvě osoby zranil. Bezpečnostní síly po muži, který byl expertem na přežití v divočině, pátraly v hornaté krajině kolem Čchung-čchingu. Dopaden byl ale nakonec v továrně na výrobu bot, kde se ukrýval.

Čouovými oběťmi byli často lidé, kteří odcházeli s vybranými penězi z banky. Čínské úřady podezřelého označovaly za „bezcitného a extrémně nebezpečného“. Podle zpravodajského serveru CNN po Čouovi při obdobné akci v lednu pátralo bezvýsledně 80 000 policistů. Na jeho hlavu byla vypsána odměna 5,4 milionu jüanů (více než 17 milionů korun).

V Číně je držení střelných zbraní až na výjimky nelegální a ozbrojené loupeže jsou ojedinělé. Hon na Čoua byl v posledních dnech nejdiskutovanějším tématem na mikroblogu Weibo, který je čínskou obdobou Twitteru, a vévodil mediálnímu zpravodajství. Jeden ze známých čínských blogerů označil Čoua za „čínského Ramba“ s poukazem na jeho schopnost dlouhodobě v terénu unikat policii.

Video Reportáž Blanky Závitkovské
video

Reportáž Blanky Závitkovské