V belgické jaderné elektrárně se našly trhlinky, objekt je zavřen

Brusel - Ve stěnách haly ukrývající reaktor belgické jaderné elektrárny Doel 3 nedaleko Antverp se našlo na osm tisíc trhlinek, každá o délce asi dva centimetry. Elektrárna byla proto dočasně uzavřena. Provoz by měl být obnoven koncem září, ale podle odborníků to bude zřejmě mnohem později. Podle belgického deníku La Libre Belgique možná elektrárna zůstane uzavřena navždy.

Trhlinky odhalené ultrazvukem v dolních částech stěny vznikly podle prvních poznatků již při výrobě v 70. letech, a ne za pozdějšího provozu reaktoru a neměly by představovat nebezpečí pro provoz jaderné elektrárny, řekl šéf belgické vládní agentury pro kontrolu jaderných provozů AFCN Willy De Roovere. Připustil ale, že to bude těžké dokázat a že expertní posudky a jejich posuzování potrvá měsíce.

Majitel elektrárny, společnost Electrabel, musí o tom, že zjištěné a neopravitelné trhlinky neohrožují celistvost jaderného reaktoru, nejprve přesvědčit AFCN a poté i mezinárodní experty. „Bude těžké to dokázat a potrvá to dlouho. Pokud se to nepodaří prokázat, tak se reaktor uzavře definitivně,“ řekl De Roovere, který o situaci jednal v Bruselu s odborníky z Francie, Spojených států, Švýcarska, Švédska, Nizozemska, Německa, Španělska a Británie. V těchto zemích existují reaktorové haly od stejných výrobců, kteří se podíleli na výstavbě Doel 3.

Belgie má sedm jaderných reaktorů

Na výrobě částí reaktorové haly Dioel 3, ve kterých se při nynější kontrole objevily trhlinky, se podílela nizozemská firma RDM a německá ocelárna Krupp, poznamenala La Libre Belgique. Pohnat některý z těchto podniků, nebo dokonce oba, k odpovědnosti, bude podle AFCN velmi těžké.

Belgie celkem provozuje sedm jaderných reaktorů, které zajišťují zemi více než polovinu její produkce elektřiny. V budoucnosti se chce země zaměřit ve větší míře na využívání větrných elektráren, zejména prostřednictvím větrných parků u Severního moře.

Reportáž Bohumila Vostala (zdroj: ČT24)