Údajného ruského špiona pustí na svobodu o tři roky dříve

Krasnojarsk (Rusko) – Ruský fyzik Valentin Danilov, který byl odsouzen ke 13 letům vězení za vlastizradu a špionáž pro Čínu, půjde na svobodu. Rozhodl o tom soud v Krasnojarsku. Danilova stíhala tajná služba FSB od května 2000 za údajné prozrazení státního tajemství. Podle FSB prý Čína díky němu o 15 let zkrátila dobu pro vývoj a výrobu vojenských družic.

Podle soudu vědec nebude propuštěn na svobodu okamžitě, ale až poté, co během desetidenní lhůty dnešní verdikt nikdo nenapadne. Odvolání prokuratury se však nepředpokládá, podpořila totiž Danilovovu žádost o podmínečné propuštění. Do odpykání trestu mu zbývaly ještě tři roky, dva měsíce a jedenáct dnů.

Profesora Danilova stíhala tajná služba FSB od května 2000 za údajné prozrazení státního tajemství, a to tím, že na zakázku z Číny od roku 1999 vypracovával modely působení vesmíru na družice, prototypy zařízení a software. Podle FSB prý Čína díky Danilovovi o 15 let zkrátila dobu potřebnou pro vývoj a výrobu vysoce chráněných vojenských družic. Danilov obvinění odmítal s tím, že utajení jeho vynálezů bylo zrušeno už před osmi lety. Přesto se v roce 2001 ocitl ve vazbě. Soud první instance mu koncem roku 2003 dal původně za pravdu, ale nejvyšší soud osvobozující rozsudek zrušil. Danilov byl znovu zatčen a v novém procesu byl koncem roku 2004 odsouzen ke 14 letům vězení; po odvolání mu byl trest zkrácen o rok.

Ruský parlament minulý měsíc schválil kontroverzní zákon zpřísňující tresty za špionáž a vlastizradu. „Gumové formulace“ novely budí u kritiků režimu obavy, že mohou být zneužity proti opozici a proti nepohodlným novinářům.

Ruský fyzik Valentin Danilov
Ruský fyzik Valentin Danilov