V San Francisku už nuda nebude

San Francisco - Sanfranciští radní řekli dost! – a výrazně omezili nudismus v ulicích města. Vyhověli tak stížnosti obyvatel tradičně homosexuální čtvrti Castro, kterým vadí, že se naháči pravidelně scházejí na místním hlavním náměstí. San Francisco ale podle kritiků novou vyhláškou přichází o pověst nejtolerantnějšího města Spojených států.

Podle vyhlášky, která prošla nejtěsnější většinou šesti ku pěti hlasům, nebudou osoby starší pěti let v San Francisku moci ukazovat „genitálie a anální oblast“ na žádné z veřejných ulic, chodníků, parčíků či prostranství či v hromadné dopravě. Pokuta za první porušení zákazu by činila nejvýše 100 dolarů, za třetí prohřešek by ale už představovala 500 dolarů, soud by provinilci navíc mohl uložit až rok vězení.

„Čtvrť Castro a San Francisco jako takové jsou místem svobody projevu a společenského přijetí. Ale svoboda projevu a společenské přijetí neznamená, že je možné všechno za všech okolností,“ prohlásil radní Scott Wiener, který vyhlášku předložil. „Náš veřejný prostor je určen všem, a proto je vhodné stanovit nějaké minimální standardy chování,“ dodal.


Po schválení vyhlášky se budou moci lidé svobodně v ulicích města svlékat jen výjimečně. Wiener to chce i nadále umožňovat na pochodech a pouličních slavnostech, jako je třeba Gay pride nebo tradiční Folsomský pouliční festival, kde se setkávají příznivci sadomasochismu a fetišisté.

Podle Wienera už byla situace neudržitelná. Zejména během posledního roku podle něj skupina několika mužů skoro každé odpoledne vytvářela na hlavním náměstí ve čtvrti Castro „improvizovanou nudistickou kolonii“. Kalifornské zákony ale již nyní zakazovaly „obscénní“ chování, a naháče tak podle názoru některých obyvatel San Franciska bylo možné postihovat již nyní. Některá kalifornská města ale mají vyhlášky, které nahotu zakazují výslovně. Wiener už loni prosadil, že nudisté musejí zakrývat židle a lavičky na veřejných místech, než si na ně sednou.

/*json*/{"map":{"lat":37.762776280324,"lng":-122.43215560913,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Nudisté jsou v San Francisku turistickou atrakcí a turisté se s nimi rádi fotí. Wiener ale tvrdí, že jeho čtvrť není zoo. „Dneska se zaměří na nahé lidi, příští týden třeba na transvestity a další týden na lidi, co se oblékají do kůže,“ míní naopak Mitch Hightower, který provozuje exhibicionistickou webovou stránku a každý rok ve městě organizuje setkání nudistů.