Sarkozy čelí obvinění ze zpronevěry

Bordeaux - Francouzská justice obvinila bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho z trestného činu zpronevěry. Od nejbohatší ženy Francie Liliane Bettencourtové, dědičky kosmetické firmy L'Oreal, prý přijal peníze na podporu své volební kampaně v roce 2007. Sarkozy veškeré nelegální financování kampaně popírá. Jeho advokát označil krok justice za chybu.

Zpráva o obvinění přišla poté, co vyšetřující soudce Jean-Michel Gentil vedl v Bordeaux na jihozápadě Francie několikahodinovou konfrontaci mezi Sarkozym a nejméně čtyřmi zaměstnanci miliardářky Bettencourtové. Několik dalších hodin soudce někdejší hlavu státu ještě vyslýchal. Došel k závěru, že Sarkozy se dopustil toho, že „zneužil něčí ochablosti“. Bettencourtová oslavila loni v říjnu 90. narozeniny a již dříve její dcera tvrdila, že v některých ohledech není svéprávná.

Bývalá účetní Bettencourtové prý řekla policii, že začátkem roku 2007 požádal o 150 tisíc eur (3,9 milionu korun) v hotovosti tehdejší přítel a důvěrník miliardářky Patrice de Maistre, a to s tvrzením, že peníze jsou určeny pokladníkovi Sarkozyho kampaně. Podobná operace by byla hrubým porušením francouzských zákonů.

Osmapadesátiletý konzervativec Sarkozy je od začátku takzvané páté republiky v roce 1958 druhým bývalým prezidentem, kterého obvinil nějaký vyšetřující soudce. Prvním byl neogaullista Jacques Chirac, který byl v roce 2011 odsouzen v případu nelegálního financování své strany fiktivními pracovníky na pařížské radnici, kterou kdysi řídil.

Video Sarkozy obviněn ze zpronevěry
video

Sarkozy obviněn ze zpronevěry