Služky jsou lidé druhé kategorie, rozhodl hongkongský soud

Hongkong - Služky a pomocníci v domácnosti nemají v Hongkongu právo žádat o trvalý pobyt. Tento přelomový rozsudek vynesl dnes tamní odvolací soud, a ukončil tím dvouletý spor. Verdikt, proti němuž již není odvolání, se dotkne desítek tisíc přistěhovalců z jihovýchodní Asie, kteří do Hongkongu přišli za prací a kteří se dneškem stali občany druhé kategorie: všichni ostatní cizinci totiž mohou po sedmi letech zažádat v Hongkongu o trvalý pobyt.

K poslednímu odvolacímu soudu se dostal případ dvou služebných, které v zemi pracují 25 let. Jejich obhájci tvrdí, že verdikt je protiústavní, rozsudek je ale tentokrát konečný. Nejvyšší soud přitom loni rozhodl opačně a služkám přiznal práva jako všem ostatním, vláda se ale odvolala. Dnes soudci rozhodli jednomyslně a přesně ve vládních kolejích. „Je politováníhodné, že jsme ztratili příležitost vrátit úder za rovnost a nediskriminaci. Ale s mými kolegy budeme dál bojovat uvnitř soudu i venku. Naše děti nemůžeme učit, že existuje něco jako druhořadý občan,“ prohlásil Mark Daly, právník filipínské služebné Evangeline Banaové Vallejosové.

Cizinci v Hongkongu protestují proti diskriminaci
Cizinci v Hongkongu protestují proti diskriminaci

Verdikt teď dopadne na desítky tisíc pracovníků z chudších zemí Asie. V Hongkongu žije až 300 tisíc služek, nejvíc jich je právě z Filipín a Indonésie. „Máme strach, že to ovlivní i všechny budoucí migranty. Toto rozhodnutí by mohlo pro zahraniční pracovníky být jasným signálem, že se s nimi v Hongkongu může zacházet jinak a nespravedlivě,“ tvrdí Eman Villanueva, mluvčí filipínské komunity v Hongkongu.

Téma obyvatele Hongkongu rozdělovalo. Jedni hovořili o etnické diskriminaci, druzí varovali před přílivem rodinných příslušníků do už beztak přelidněného města. Podle vlády hrozilo nebezpečí, že tu přibude až půl milionu lidí.

Video Služky nemají v Hongkongu právo žádat o trvalý pobyt
video

Služky nemají v Hongkongu právo žádat o trvalý pobyt