K poslednímu odvolacímu soudu se dostal případ dvou služebných, které v zemi pracují 25 let. Jejich obhájci tvrdí, že verdikt je protiústavní, rozsudek je ale tentokrát konečný. Nejvyšší soud přitom loni rozhodl opačně a služkám přiznal práva jako všem ostatním, vláda se ale odvolala. Dnes soudci rozhodli jednomyslně a přesně ve vládních kolejích. „Je politováníhodné, že jsme ztratili příležitost vrátit úder za rovnost a nediskriminaci. Ale s mými kolegy budeme dál bojovat uvnitř soudu i venku. Naše děti nemůžeme učit, že existuje něco jako druhořadý občan,“ prohlásil Mark Daly, právník filipínské služebné Evangeline Banaové Vallejosové.

Verdikt teď dopadne na desítky tisíc pracovníků z chudších zemí Asie. V Hongkongu žije až 300 tisíc služek, nejvíc jich je právě z Filipín a Indonésie. „Máme strach, že to ovlivní i všechny budoucí migranty. Toto rozhodnutí by mohlo pro zahraniční pracovníky být jasným signálem, že se s nimi v Hongkongu může zacházet jinak a nespravedlivě,“ tvrdí Eman Villanueva, mluvčí filipínské komunity v Hongkongu.
Téma obyvatele Hongkongu rozdělovalo. Jedni hovořili o etnické diskriminaci, druzí varovali před přílivem rodinných příslušníků do už beztak přelidněného města. Podle vlády hrozilo nebezpečí, že tu přibude až půl milionu lidí.
