Vůdce povstalců Umarov vyzval k útokům na olympiádu v Soči

Moskva – Vůdce severokavkazských povstalců Doku Umarov, považovaný za úhlavního nepřítele Kremlu, ve videonahrávce vyzval své věrné k útokům proti zimní olympiádě. Ta se příští rok v únoru uskuteční v Soči na jihu Ruska. „Chtějí uspořádat olympiádu na ostatcích našich předků, na kostech mnoha a mnoha muslimů pohřbených na našem území podél Černého moře. Musíme jim v tom zabránit všemi prostředky,“ prohlásil podle agentur Umarov, který tak zrušil svůj předchozí zákaz útoků na ruské civilisty.

Místa, kde se nyní nalézají sportoviště, v minulosti obývaly kavkazské kmeny, než je vyhladila ještě v carské éře ruská vojska. Podle historiků jen do konce 19. století zahynulo v bojích o ovládnutí Kavkazu na osm milionů lidí – polovina celé kavkazské populace; na straně carského Ruska to bylo přes 100 000 vojáků.

Umarov už léta bojuje za odtržení severního Kavkazu od Ruska a vytvoření islámského státu. V minulosti se také přihlásil k odpovědnosti za několik velkých teroristických útoků v ruském vnitrozemí, naposledy předloni k sebevražednému atentátu na moskevském letišti Domodědovo se čtyřmi desítkami obětí.

Ruští strážci zákona prý výhrůžky povstalců sledují, nicméně soudí, že Umarov jen chtěl dát o sobě vědět. „Po celé sérii úspěšných operací jsou teroristické bandy v současnosti vážně oslabeny, a tak se snaží se připomenout. Samozřejmě, možnou hrozbu nelze zcela vyloučit, a tak se přijímají všemožná opatření, i preventivní, abychom takové záměry překazili,“ citovala státní agentura ITAR-TASS nejmenovaného představitele.

Putin vyzývá k nejvyšší bdělosti

Moskva se s islamistickými povstalci v hornatém regionu severního Kavkazu potýká už více než deset let – tedy od doby, co se jí podařilo získat zpět kontrolu nad Čečenskem, proti jehož separatistům vedla v posledních dvou desetiletích dvě války. Na nejzápadnějším okraji kavkazského regionu, z něhož jsou téměř každodenně hlášeny násilnosti, leží Soči.

Ruský prezident Vladimir Putin již v únoru, rok před olympiádou, nařídil ruským bezpečnostním silám „nejvyšší úroveň bdělosti a připravenosti“, aby zabránily případným teroristickým útokům radikálních islamistů. Stalo se tak poté, co při explozi nálože na kontrolním stanovišti dopravní policie v severokavkazské autonomní republice Dagestán zahynuli čtyři policisté.

Stavba stadionu Bolšoj Ice Palace v Soči
Zdroj: ČT24/Getty Images

Ruská tajná služba FSB už loni v květnu ohlásila, že zhatila plány kavkazských teroristů na atentáty proti olympiádě v Soči. Konkrétně agenti FSB v přilehlé Abcházii odhalili deset skladů zbraní, kde byly i přenosné střely země-vzduch, granátomety, plamenomety, pušky, granáty a trhaviny.

FSB předpokládala, že za plánem stál vůdce severokavkazských rebelů Doku Umarov, který údajně udržuje úzké kontakty na gruzínské tajné služby. Tbilisi tato podezření odmítá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jih Evropy je pod tlakem extrémních veder, přibývá i požárů

Na jih Evropy se vrátila extrémní vedra. Varují před nimi v Itálii, Řecku, Turecku, Španělsku či na Balkánu. Rtuť teploměru tam stoupá nad čtyřicet stupňů Celsia. Kvůli vysokým teplotám zemřelo na italských plážích několik lidí. Na mnoha místech navíc hasiči bojují s mohutnými plameny.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Úřady na jihu Ruska hlásily dronové nálety, Ukrajina informuje o mrtvých

Dva regiony na jihu Ruska v noci na pátek zažily rozsáhlé dronové útoky, vyplývá z informací úřadů. Podle telegramového kanálu Astra ve Stavropolském kraji bezpilotní letouny podruhé během několika týdnů zřejmě mířily na chemický závod Azot ve městě Něvinnomyssk. Region má podle úřadů za sebou zatím největší takový úder. V ukrajinské Záporožské oblasti v důsledku ruského útočení zemřel jeden člověk, další zřejmě přišel o život při bombardování Charkova, mrtvé a raněné hlásí i další ukrajinská města.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 7 hhodinami

Uznání Palestiny slouží propagandě Hamásu, kritizuje Francii Rubio

Šéf americké diplomacie Marco Rubio kritizoval rozhodnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona uznat Stát Palestina. Poslouží podle něj teroristickému hnutí Hamás. Prezident Donald Trump se zase vyjádřil, že Macronův krok nemá žádnou váhu. Plán Paříže ocenily třeba palestinská autonomie, Španělsko či Saúdská Arábie.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Konflikt Thajska s Kambodžou vyhnal z domovů sto tisíc lidí

V Thajsku kvůli současnému konfliktu s Kambodžou zemřelo již šestnáct lidí a své domovy muselo opustit na sto tisíc obyvatel, kteří zamířili do nouzových ubytovacích center, napsala v pátek agentura Reuters. Jde o největší eskalaci napětí mezi Bangkokem a Phnompenhem za více než deset let. O situaci má večer jednat Rada bezpečnosti OSN.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

„Technická záležitost,“ říká gruzínský premiér o možném zrušení bezvízového styku s EU

Zrušení bezvízového styku mezi Gruzií a Evropskou unií (EU), kterým hrozí Evropská komise (EK) v případě nesplnění osmi doporučení, je pouze „technická záležitost“ a ekonomika kavkazské země by na tom ještě mohla získat, tvrdí premiér Irakli Kobachidze. Vládní Gruzínský sen přitom dříve bezvízový režim s EU oslavoval jako hlavní úspěch, připomíná server OC Media. Expert Vincenc Kopeček z Ostravské univerzity se domnívá, že zrušení by mělo dopad na tamní střední třídu.
před 9 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 10 hhodinami

Nehoda concordu byla začátkem konce komerčních nadzvukových letů

Před pětadvaceti lety došlo k nehodě, od níž se začal odvíjet začátek konce jednoho ze snů lidstva, a to ten o komerčním létáním nadzvukovými letouny. Shořel v plamenech letounu Concorde, který tehdy odstartoval z pařížského letiště.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...