Nová bilance střetů v Tripolisu – nejméně 40 mrtvých

Tripolis - Nejméně 40 lidí zemřelo při střetech v libyjském Tripolisu. Zraněných je kolem čtyř stovek. K násilnostem došlo během demonstrace. Tisíce lidí protestovaly proti ozbrojeným milicím, které město ovládají. Chtěly po vládě, aby na pořádek ve městě začala dohlížet státní policie a armáda. Právě ozbrojenci jedné z militantních skupin na průvod zaútočili.

Zdroj: ISIFA/Xinhua/Sipa USA Autor: Hamza Turkia

Páteční masakr byl jeden z nejkrvavějších od svržení bývalého diktátora Muammara Kaddáfího.

Libyjský premiér Alí Zajdán ještě v pátek prohlásil, že všechny ozbrojené milice bez výjimky musejí z hlavního města odejít. Varoval také, že nebezpečné jsou i další ozbrojené skupiny mimo armádu a policii. 

Protest se změnil v krveprolití poté, co demonstranti dožadující se odchodu milicionářů přišli k budově misurátské milice. Milicionáři prý stříleli automatickými zbraněmi, granátomety a protiletadlovými kulomety. Podle Zajdána ale byli ozbrojeni i demonstranti.

Násilnosti v libyjské metropoli pokračovaly i dnes. Na tripoliském předměstí Tadžúrá se proti sobě postavili tripoliské milice a ozbrojenci ze západolibyjské Misuráty, kteří po pátečním útoku na velitelství přišli pomstít své spolubojovníky. Zní odtud střelba, zemřel tady údajně jeden člověk. Premiér Zajdán dnes na všechny ozbrojené síly apeloval, aby se nepokoušely vstoupit do města. Takový postup by prý měl „katastrofální důsledky“.  

Video Reportáž o situaci v Libyi
video

Reportáž o situaci v Libyi