Krym: O referendum byl velký zájem

Simferopol - Referendum, které má předem daného vítěze - obyvatelé Krymu rozhodovali v neděli o možném připojení k Rusku. O hlasování byl velký zájem, v Sevastopolu se vytvořily fronty čekajících voličů ještě před otevřením místností. Ještě před hlasováním naopak ohlásili bojkot referenda menšinoví krymští Tataři. Referendum se obešlo bez vážnějších incidentů. Sledujte dnes od 20:00 speciální Horizont ČT24 k výsledkům krymského referenda.

„Dnes je významný den pro celý Krym, Ukrajinu a Rusko. Lidé věří, že potřebují být s Ruskem,“ řekla jedna z hlasujících Sevastopolanek Manita Meščinovová.

V Sevastopolu, kde má ruská černomořská flotila pronajatou základnu od Ukrajiny, se podle agentury AP vytvořily fronty čekajících voličů ještě před otevřením hlasovacích středisek. V jednom z nich prý odevzdalo hlas během prvních patnácti minut na 70 lidí. 

Dorazil i bývalý ruský starosta Sevastopolu Ivan Jermakov. Připojení Krymu k Ukrajině bral už v devadesátých letech jako chybu. Referendum je pro něj návratem historické spravedlnosti. Pochyby o jeho legálnosti nemá. „Dejte nám právo se oddělit! Proč ten povyk v Evropě a Spojených státech? Co jsme vám udělali špatného?“ ptá se.  

Do hlasovacích uren však hojně padaly lístky po celém Krymu. „Hlasují především krymští Rusové, kteří tvoří 60 procent krymského obyvatelstva. Prostor pro svobodnější rozhodování je v této atmosféře, kdy je na poloostrově 22 tisíc ruských vojáků, skutečně minimální,“ komentoval to zpravodaj ČT v Sevastopolu Josef Pazderka. 

Hlasovací střediska se otevřela v 7:00 SEČ, zavřela se v 19:00 SEČ. První předběžné výsledky by podle organizátorů měly přicházet již nedlouho po závěru hlasování, konečné se čekají v pondělí ráno.

Referendum má potvrdit rozhodnutí tamního parlamentu z 6. března o připojení k Rusku. Výsledek hlasování je kvůli převážně ruskojazyčnému obyvatelstvu předem daný. Obyvatelé se zřejmě vysloví pro směřování k Rusku. I přesto se objevily zprávy i o několika machinacích s hlasováním. V Sevastopolu údajně několik desítek voličů vhazovalo do uren hlasy ještě před zahájením referenda. Jinde zase novinářka vyzkoušela, že mohla volit, i když nebyla na seznamu voličů. A tlak pocítili i zahraniční novináři. Místní ozbrojenci v noci prohledali jejich hotel v Simferopolu a zabavovali natočené materiály. 

Ukrajinská krize podrobně na webu ČT24

KRYM: O referendum je velký zájem
KYJEV: Příměří do pátku, slíbili si ruský a ukrajinský ministr
PRAHA: Politika dobré vůle podle Kalouska na Krymu prohrála
REFERENDUM: Krymská krize nekončí, jen se posouvá na vyšší úroveň
OBRAZEM: Jak se volí na Krymu
ANALÝZA: Krymští Tataři se obávají, co s nimi bude po referendu

Hlasování: S Ruskem hned, nebo až časem

Otázky v referendu byly na hlasovacích lístcích otištěny v ruštině, ukrajinštině a tatarštině. Otázka, na niž odpoví kladně nadpoloviční většina hlasujících, bude označena za výsledné rozhodnutí. Žádnému dalšímu schvalování referendum nepodléhá.

  • Jste pro znovusjednocení Krymu s Ruskem s právem subjektu Ruské federace?
  • Jste pro obnovení platnosti ústavy z roku 1992 a pro status Krymu jako součásti Ukrajiny?

Právní experti však upozorňují, že rozdíl mezi otázkami je patrný jen na první pohled, ve skutečnosti příliš velký není. Ústava z roku 1992, která byla přijata v době rozpadu SSSR a Krymu dávala mimořádně rozsáhlou autonomii až do oddělení od zbytku země, totiž na Krymu už dávno neplatí, po třech letech pozbyla platnosti.

„Tento scénář je jen jakousi fintou v rámci referenda. Možnost odložit připojení Krymu k Rusku je pouze úhybným manévrem. Je to skutečně jen hra se slovy, není to reálný scénář,“ tvrdí politolog z Masarykovy univerzity v Brně Jan Holzer. Druhá otázka v podstatě znamená jen pomalejší postup, který navrhuje otázka první.

Krym připojil k Ukrajině sovětský vůdce Nikita Chruščov v roce 1954. Předtím poloostrov patřil 170 let Rusku. Většinu populace tvoří stále Rusové. Zhruba třetina obyvatel jsou Ukrajinci a Tataři, kteří vyzvali k bojkotu referenda. „Jak můžete v okupované zemi pod hlavněmi automatů svobodně hlasovat o oddělení? To je výsměch,“ namítá vůdce krymských Tatarů Mustafa Džemilev. (Více o krymských Tatarech čtěte ZDE.

Západ referendum neuznává

Moskva se kvůli referendu dostala pod silný tlak Západu. Americký ministr zahraničí John Kerry se nechal slyšet, že pokud referendum nezastaví, podniknou Spojené státy a EU vůči Moskvě sérii tvrdých kroků. Čekat se prý dají už v pondělí.

Nicméně ruský prezident Vladimir Putin podle sdělení Kremlu v dnešním telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou trval na svém. Referendum je podle něj v souladu s mezinárodním právem a Rusko „bude respektovat“ jeho výsledek. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ze Sixtinské kaple vyšel černý kouř, volba papeže bude pokračovat

Konkláve kardinálů, které ve středu začalo ve Vatikánu, v prvním kole podle očekávání nezvolilo novou hlavu katolické církve. Nad Sixtinskou kaplí, v níž je uzavřeno 133 volitelů, to po deváté večer signalizoval černý kouř. Kardinálové budou pokračovat ve čtvrtek, výběr však může trvat i několik dalších dní.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V koncentračních táborech Spojenci objevili hrůzy, český kreslíř je dokumentoval

Před osmdesáti lety Spojenci z východu i západu postupovali k Berlínu a osvobozovali nacistické vyhlazovací tábory. V místech, v nichž našli smrt lidé z řad židovské komunity, cizinců, politických odpůrců, válečných zajatců a dalších hitlerovskému režimu nepohodlných, naráželi na hrůzné výjevy. Jedním z největších táborů na území dnešního Německa byl ten v Buchenwaldu, který přežil třeba i Čech Karel Vrkoslav nebo další vězeň Karl Vögtel. Později osvobozené Dachau zase v kresbách zachytil vězeň Karel Frinta. Jeho osud nyní poprvé zpracoval a publikoval Ústav pro studium totalitních režimů.
před 6 hhodinami

Německo-francouzské přátelství je dar, řekl Merz po setkání s Macronem

Nový německý kancléř Friedrich Merz po schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži řekl, že Ukrajina se může spolehnout na podporu Německa i Francie. Dodal, že brzy plánuje i cestu do Kyjeva. Večer se má Merz přesunout do Varšavy na setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Německo bude odmítat i žadatele o azyl

Na německých pozemních hranicích mohou být napříště odmítáni i migranti, kteří v zemi chtějí žádat o azyl, rozhodl ve středu nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Zároveň oznámil, že navýší počet spolkových policistů na hranicích, informovala agentura DPA. Kancléř Friedrich Merz, který nastoupil do funkce v úterý, dlouhodobě sliboval, že jeho vláda okamžitě po nástupu zpřísní migrační politiku včetně kontrol na německých pozemních hranicích.
před 7 hhodinami

Svět volá po deeskalaci mezi Indií a Pákistánem. Trump má údery za „ostudné“

Svět volá po uklidnění napětí mezi Indií a Pákistánem, které se vystupňovalo vzájemným bombardováním příhraničních oblastí. Londýn a Peking se chtějí zapojit do snah o diplomatické snížení napětí. K podniknutí kroků k uklidnění situace vyzvala strany konfliktu také Evropská unie, Německo či Turecko. Americký prezident Donald Trump označil eskalaci konfliktu za „ostudnou“.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Indie udeřila v Pákistánu, obě země hlásí mrtvé

Indie v noci zaútočila na území Pákistánu i na část Kašmíru pod pákistánskou kontrolou. Jde o významnou eskalaci napětí v oblasti. Pákistán obviňuje Indii, že její noční údery zabily 31 lidí včetně žen a dětí a zranily desítky dalších. Indie tvrdí, že se zaměřovala na cíle ozbrojenců zodpovědných za teroristické útoky z minulého měsíce. Pákistánský premiér oznámil sestřelení pěti indických letadel a odvetné údery. Ty podle Indie připravily o život civilisty v indické části Kašmíru.
6. 5. 2025Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Největší konfrontace od roku 1999, hodnotí expert střet Indie a Pákistánu

Úterní noční ostřelování mezi Indií a Pákistánem bylo podle indologa Martina Hříbka největší konfrontací mezi zeměmi od války v Kašmíru v roce 1999. Expert Jiří Krejčík upozornil, že Indie může situaci využít k tomu, aby svého západního souseda odstřihla od vody. Na uklidnění situace již podle Zbyňka Dubského z Katedry mezinárodních studií a diplomacie VŠE pracují Spojené státy. Ty však společně s Čínou dlouhodobě vyzbrojují Pákistán.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Pekarová Adamová a Raši chtějí vytvořit fond zaměřený na mládež a sdílení kultury

Šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předseda slovenské Národní rady Richard Raši (Hlas) po středečním jednání uvedli, že chtějí vytvořit nadační fond pro česko-slovenskou přítomnost a budoucnost, který by byl mimo jiné zaměřený na sdílení kulturních hodnot mezi mládeží obou zemí. O posilování vzájemných vztahů šéf slovenského parlamentu mluvil i s premiérem Petrem Fialou (ODS). Zástupce Senátu Raši ujistil, že Slovensko nadále zůstává pevnou součástí Evropské unie i NATO.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...