Malajsijské letadlo bude hledat i ponorka britského námořnictva

Canberra – Dokud se nepodaří nalézt odpověď na zmizení letu MH370, Malajsie to nevzdá a bude letadlo dále hledat. Prohlásil to malajsijský premiér Najib Razak, který dnes v australském Perthu navštívil pátrací týmy. Stroj už hledá několik zemí, k devíti lodím a deseti letadlům se také připojila jaderná ponorka britského námořnictva. Oblast hledání se zúžila na sektor v Indickém oceánu zhruba 1 850 kilometrů od australského Perthu, kde podle vyšetřovatelů letadlo s největší pravděpodobností spadlo.

Video Na rozloze Polska se hledá krabice od bot
video

Na rozloze Polska se hledá krabice od bot

Na rozloze Polska se hledá krabice od bot

15:30 3.4.

Pátrání po letadle ztěžuje znečištění oceánu

Boeing 777 se z radarů ztratil 8. března při cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu. Na palubě bylo 239 lidí. „Vím, že dokud letadlo nenajdeme, nebudou moci mnohé rodiny začít truchlit. Nedokážu si představit, čím procházejí. Ale mohu slíbit, že pátrání nevzdáme,“ prohlásil Razak, který se v Perthu rovněž sešel s australským premiérem Tonym Abbottem a poděkoval australské vládě, jež pátrací akce koordinuje.

Hledání se účastní sedm zemí a do oblasti mimo jiné míří plavidlo s vyhledávačem černých skříněk letadel. Odborníci nicméně upozorňují, že baterie černé skříňky pohřešovaného letounu vydrží pouze do pondělí 7. dubna a že vyhledávač černých skříněk má jen omezený dosah. Jeho použití je tak výhodné hlavně v případě, že se již dříve podařilo najít trosky letadla a existuje přibližná představa o místě, kde by se mohla černá skříňka nacházet. Jak připomněl v rozhovoru pro ČT24 letecký publicista Martin Salajka, je to, jako kdyby se na území o rozloze Polska hledala krabice od bot.

Letadlo mířící 8. března z Kuala Lumpuru změnilo kurs a místo do Pekingu se stočilo na jih. Na palubě bylo 239 lidí a malajsijské úřady už vyloučily, že někdo z nich přežil. O příčině havárie se stále spekuluje, nejčastěji se uvažuje o únosu či sabotáži, ale vyloučeny nejsou ani technické problémy.

Ve středu šéf malajsijské policie Khalid Abu Bakar oznámil, že vyšetřovatelé již prověřili všechny pasažéry na palubě letounu a že u žádného z nich nenašli nic podezřelého, co by svědčilo o možném zapojení do únosu či sabotáže. Nikdo z cestujících prý také neměl vážné osobní či psychické problémy, které by mohly zdůvodnit zmizení letadla.

Nová oblast pátrání po ztraceném boeingu
Zdroj: ISIFA