Mladou ženu zabila kulka z transportéru ukrajinské armády

Kramatorsk (Ukrajina) - Pokud Kramatorsk na východě Ukrajiny potřeboval mučedníka nebo mučednici, pak jednu má: 21letou zdravotní sestru Juliji Izotovovou. V sobotu ji zabila kulka z obrněného transportéru ukrajinské armády. V pondělí byla za hojné účasti ruskojazyčných obyvatel města pohřbena.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemlianichenko

„Řidič si myslel, že je v bezvědomí,“ řekla její blízká přítelkyně Lena. „Ale když dorazili do nemocnice, vynesli ji mrtvou.“

Podle příbuzných a přátel mrtvé ženy ji do zad zasáhla střela velké ráže odpálená z kolony ukrajinských obrněných vozidel, když jela autem po setmění mezi městy drženými povstalci. Izotovová se tak připojila ke krátkému, ale již prodlužujícímu se seznamu obětí v oblasti zmítané již měsíc trvajícím povstáním.

Přestože se za svého života na konfliktu nijak nepodílela, její otevřená rakev se objevila na centrálním náměstí Kramatorsku. Umístěna byla před radnicí kontrolovanou proruskými ozbrojenci, kteří tvrdí, že se raději odtrhnou od Ukrajiny, než aby žili pod vládou v Kyjevě, která dala přednost Evropě před Ruskem.

Pohřeb Julije Izotovové
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alexander Zemlianichenko

Před rakví se shromáždily stovky lidí, aby vyprovodili Izotovovou na poslední cestu. Událost připomněla podobné výjevy z konce února v centru Kyjeva, kde se nad davy objevovaly otevřené rakve obětí přestřelek s policií bránící tehdejšího proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

V Kyjevě volal dav po pomstě a Janukovyč následujícího dne raději uprchl. Ukrajina se obrátila k Západu. Ale o něco více než dva měsíce později tato země se 45 miliony obyvatel sklouzává k občanské válce. Vzrůstající násilí rychle tlumí veškerou naději na politické řešení.

Video Kramatorsk má svou mučednici
video

Kramatorsk má svou mučednici

Lidé nesli rakev ulicemi přehrazenými řadou barikád navršených z pneumatik a useknutých stromů do městského kostela, kde vedlo smuteční obřad s modlitbami sedm kněží. Podél cesty byly roztroušeny červené karafiáty.

Názory na to, co dál, se liší víc, než by se při zjednodušeném nálepkování „proruských“ či „separatistických“ názorů zdálo. Ale pokud se někdo zasazoval o umírněnost, o setrvání v Ukrajině, pak se s každým novým mrtvým ocitá ve stále větší izolaci uprostřed těch, kteří volají po odtržení po referendu, které v neděli organizují protikyjevští aktivisté.