Hi-tech kulisy v Novém Mexiku, odsud budou létat celebrity do vesmíru

Washington – Ospalé americké městečko Truth or Consequences v poušti Nového Mexika ani v nejmenším nevypadá jako supermoderní brána do vesmíru. Zdání ale klame. Právě tady se nachází kosmodrom, odkud se už možná brzy vydají do vesmíru celebrity jako Brad Pitt, Angelina Jolie či Tom Hanks. Firma Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona chce právě odsud startovat své soukromé lety mimo zemskou atmosféru. 

Kosmodromu Spaceport America v Novém Mexiku je vůbec prvním zařízením svého druhu - státní pokladnu přišel v přepočtu na čtyři miliardy korun. První let by se tu mohl uskutečnit ještě letos, turisty však moderní komplex láká už teď. „Působí to na mě velmi skutečně. Zároveň ale mám pocit, jako kdybych se díval na kulisy vědecko-fantastického filmu,“ podivuje se turista Doug Sporn.  

Malé městečko si postupně zvyká na zájem lidí odjinud a pomalu propadá vesmírné horečce. Třeba místní umělec Roy Lohr si už postavil vlastní verzi vesmírného přístavu, svého psa zase pojmenoval Yoda po hrdinovi z filmů o hvězdných válkách. 

Jeden let bude stát asi pět milionů korun

Společnost britského miliardáře Richarda Bransona chce s vesmírnou lodí SpaceShipTwo (SS2) pořádat krátké placené „vyhlídkové“ lety do výšin, z nichž mohou na Zemi doposud shlížet jen astronauti. Alespoň z počátku však lety budou jen pro vyvolené – letenka totiž vyjde na 250 tisíc dolarů (asi pět milionů korun). Virgic Galactic už má ale 500 zájemců, mezi nimiž jsou i celebrity, jako známý britský fyzik Stephen Hawking nebo americký herec Ashton Kutcher. 

Video Z Nového Mexika budou startovat soukromé lety do vesmíru
video

Z Nového Mexika budou startovat soukromé lety do vesmíru

Loď, která pojme vedle dvou pilotů šest cestujících, sice nedosáhne oběžné dráhy, ale let se bude podobat „vesmírným skokům“ prvních amerických astronautů. Celý nevšední výlet by měl trvat 2,5 hodiny. Podle plánů budou výlety začínat právě startem z kosmodromu v Novém Mexiku - kosmický stroj bude zavěšen pod nosným letounem WhiteKnightTwo. Ve výšce 15 kilometrů se potom SS2 odpojí a zažehne raketový motor, který ji vynese nad zemskou atmosféru. Vesmírní turisté se dostanou do výšky až 109 kilometrů a několik minut si budou užívat stavu beztíže a pohledu na Modrou planetu, který mají jen astronauti. 

SS2 už absolvovala více než 20 testovacích letů. Loni v březnu vesmírná loď poprvé úspěšně vyzkoušela za letu raketový motor – stroj na krátko překonal rychlost zvuku. „Poprvé jsme byli schopni prověřit za letu plně integrované klíčové komponenty systému. Nynější nadzvukový úspěch otevírá cestu k rychlému postupu raketových letů této vesmírné lodi s velmi realistickým cílem úplných vesmírných letů,“ komentoval podle stanice BBC čerstvý
úspěch Branson.

/*json*/{"map":{"lat":33.191992663322424,"lng":-107.25298750000002,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":33.173246809329044,"lng":-107.25710188038647,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/