Oprátka na obzoru, a ještě rodila v řetězech

Chartúm - Súdánka odsouzená k smrti prý rodila ve vězení s nohama spoutanýma v řetězech. Server The Telegraph citoval jejího manžela. Případ Meriam Ishagové vyvolal vlnu kritiky ze západních zemí i humanitárních organizací. Tribunál ji odsoudil k smrti oběšením kvůli tomu, že se provdala za křesťana a vzdala se islámské víry. Žena ale tvrdí, že byla vždy křesťankou. Nyní o jejím osudu jedná súdánská vláda.

Maya přišla na svět v úterý. Až nyní ale vyšly najevo podmínky porodu. Daniel Wani, manžel odsouzené, vyjádřil radost nad narozením svého druhého potomka. Zároveň ho ale vyděsilo, že úřady trvaly na tom, aby jeho manželka porodila ve vězeňské nemocnici. A navíc spoutána v řetězech.  

Soud dospěl k rozsudku nad sedmadvacetiletou Ishagovou 15. května. Dostala možnost vrátit se k islámu, ale odmítla to. Usmrcena má být oběšením. Výkon trestu bude prý nejméně o dva roky odložen, aby se žena mohla starat o novorozené dítě.

Súdánské ženy
Zdroj: ČTK/AP/Nasser Nasser

Meriam se narodila v rodině muslimského otce a na svou obhajobu prohlásila, že ji matka vychovala jako ortodoxní křesťanku. Otec s nimi údajně nežil. Zatčena byla již v srpnu 2013 za smilstvo, protože islámské právo neuznává její sňatek s křesťanem za právoplatný. Letos v únoru připojil soud obvinění z odpadlictví od víry. V cele s ní je i její první dítě - dvacetiměsíční syn.
   
Velvyslanectví západních zemí a ochránci lidských práv rozsudek kritizovali. Pod petici organizace Amnesty International žádající jeho zrušení se podepsalo na 660 tisíc lidí. „Skutečnost, že byla žena odsouzena k trestu smrti za svou náboženskou volbu a k bičování za manželství s mužem údajně jiného náboženství, je otřesné a odporné,“ prohlásil Idris z Amnesty International. 

Súdán ochránce lidských práv na své území od roku 2005 nepouští. Stát se řídí islámským právem šaría. Kolem 95 procent jeho obyvatel vyznává islám.

  • Za rok 2013 bylo ze Súdánu nahlášeno nejméně 21 poprav. Uloženo bylo podle dostupných zpráv nejméně 29 rozsudků smrti, ale skutečné číslo se může podle Amnesty International pohybovat kolem stovky. Súdánské státní orgány nadále využívají trest smrti k potlačení skutečných nebo domnělých aktivistů opozičních politických skupin.
  • Súdánský zákon o ozbrojených silách z roku 2007 byl v červenci 2013 změněn tak, aby umožňoval stíhání civilistů před vojenskými soudy za různé trestné činy podle vojenského zákoníku z roku 1991. Za některé z těchto činů může být uložen trest smrti.
  • Během let navíc zaznamenala Amnesty International řadu případů lidí odsouzených v Súdánu ke zbičování.