Slavné garáže, místa tajných schůzek z Watergate, půjdou k zemi

Washington – Americké úřady povolily zboření budovy s garážemi na předměstí Washingtonu, v nichž se v 70. letech novináři listu Washington Post od svého tajného zdroje dozvídali podrobnosti o aféře Watergate. K zemi tak půjde místo, kde se díky otevřenosti informátora známého pod přízviskem Deepthroat (Hluboké hrdlo) tvořily dějiny americké a světové žurnalistiky.

Video Důležité místo aféry Watergate směřuje k demolici
video

Důležité místo aféry Watergate směřuje k demolici

Novináře na stopu aféry navedl agent Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Mark Felt, jehož identitu dlouhá desetiletí znali jen reportéři Carl Bernstein, Bob Woodward a šéfredaktor jejich domovského deníku. Woodward se s Feltem tajně ve dvě ráno scházel právě v garážích v Rosslynu.

V 70. letech šlo o nevábné místo, které ke schůzkám, o nichž neměl nikdo vědět, jen lákalo. Teď v Arlingtonu vyrůstá jeden mrakodrap za druhým a garáže, byť vešly do učebnic dějepisu, musí ustoupit novým dějinám – těm, v nichž roste cena nemovitostí. Garáže mají ustoupit stavbě nové obytné a komerční budovy. S bouráním se začne nejdříve v roce 2017, majitel ale po dokončení stavby plánuje vytvořit památník, který by na známou kapitolu z amerických dějin upomínal.

Aféra Watergate vypukla v červnu 1972, kdy policie zadržela pět mužů při pokusu instalovat odposlouchávací zařízení ve štábu Demokratické strany ve Washingtonu. Hned na místě ale vyšlo najevo, že jeden ze zadržených – bývalý agent CIA Jim McCord – je členem štábu za znovuzvolení prezidenta Nixona.

Záhy deník Washington Post napsal, že stopy vedou do štábu za znovuzvolení republikánského prezidenta Richarda Nixona. Ten sice na podzim téhož roku mandát obhájil, ale po dvou letech kvůli aféře rezignoval, aby se vyhnul obvinění v Kongresu.

Za více než dva roky napsali Bernstein s Woodwardem o Watergate přes 300 článků a postupně přinutili státní orgány zabývat se aférou. V létě 1972 vyšlo najevo, že také další z lupičů dříve pracoval pro CIA a i zbylí tři zadržení – proticastrovští Kubánci z Miami – měli napojení na tajnou službu. Všichni byli obviněni z vloupání a nezákonného získávání informací. Obvinění si kromě nich vyslechli i Nixonův poradce Everett Howard Hunt a poradce finanční komise Výboru pro znovuzvolení prezidenta Gordon Liddy.

Hotelový komplex WatergateVyšetřování postupně odkrylo mnohé nezákonné aktivity za Nixonova úřadování – sledování a odposlouchávání politických soupeřů, diskreditaci protivníků a další nezákonné aktivity financované z částečně ilegálních fondů. Američané se také dozvěděli o existenci tajného nahrávacího zařízení přímo v Bílém domě.

Vydání pásků s mnohahodinovými záznamy se stalo předmětem hlavní politické a právní bitvy mezi Kongresem a prezidentem. Jejich vydání nařídil Nixonovi až Nejvyšší soud. Pár dní poté zahájil právní výbor Sněmovny reprezentantů první kroky v procesu odvolání prezidenta (impeachmentu) kvůli porušení ústavy, 8. srpna Nixon raději sám rezignoval.

Podrobně se aféře Watergate věnoval ve své elektronické publikaci reportér redakce aktuální publicistiky Michael Fiala. Materiál, ve kterém takřka detektivní formou líčí aféru, která otřásla Amerikou, publikoval na portálu ČT24 pod názvem 

WATERGATE: Propojení - zneužití - krytí: Návod k použití 


/*json*/{"map":{"lat":38.898228440189925,"lng":-77.05485773086549,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":38.898314261435665,"lng":-77.05527305603027,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/