Na ISS míří „kouzelná“ krabice jménem 3D tiskárna

Mys Canaveral (Florida) Vesmírná loď Dragon soukromé firmy SpaceX se vydala ke čtvrté cestě na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Veze přitom velmi důležitý náklad – mimo jiné první 3D tiskárnu ve vesmíru, která je schopná tisknout trojrozměrné předměty.

Po čtyřiadvacetihodinovém odkladu se let podle NASA odehrává podle plánu: nosná raketa Falcon 9 odstartovala v 01:52 místního času (07:52 SELČ), po necelých deseti minutách se vesmírná loď oddělila od druhého stupně nosné rakety, dosáhla oběžné dráhy a automaticky rozvinula solární panely.

K ISS se má připojit v úterý za pomoci robotického ramene, ovládaného z nitra stanice dvěma z šesti členů posádky. Dragon je naložen celkem 2,5 tunami zásob, zařízení a výzkumného materiálu, včetně dvacítky myší pro experimenty. Na ISS také míří 3D tiskárna, s jejíž pomocí by si astronauti měli přímo na oběžné dráze tisknout z plastu potřebné součástky a nástroje.

Kontrakt mezi NASA a SpaceX za 1,6 miliardy dolarů (asi 34 miliard Kč) počítá s dvanácti cestami s nákladem na ISS. Dragon zatím dopravuje pouze materiál, ale v budoucnu počítá rovněž s astronauty.

NASA už na konci loňského roku testovala speciální model, díky němuž by si astronauti přímo na ISS mohli sami vyrobit nejrůznější nástroje, věci denní potřeby, ale i důležité náhradní součástky.

3D tiskárnu, která se vydává ke hvězdám, ale čeká řada překážek – musí vydržet vibrace, přetížení a musí umět fungovat ve stavu beztíže a s omezeným přísunem energie. „Ty pozemské logicky pracují na základě gravitace. Museli jsme ji proto rozebrat na kousíčky a sestavit tak, že se při práci pohybuje jinak,“ konstatoval hlavní vývojář společnosti Made in Space Jason Dunn.

NASA dosud využívala 3D tisk na Zemi. Vyrábí si třeba malé družice nebo součástky raket a financuje i vývoj 3D tiskáren na potraviny, jakýchsi jídelních automatů jako ze sci-fi filmů. Soběstačnost astronautů je totiž zásadní pro jakékoli budoucí mise. „Využití 3D tiskáren a dalších technik pokročilé výroby pro dlouhotrvající expedice vesmírem nám umožní doletět co nejdál od domova,“ řekl stratég technologií Matthew Reyes z Amesova výzkumného střediska NASA.

Pokud se 3D tiskárna osvědčí, v roce 2015 se její vylepšená verze stane stálou součástí ISS. Astronauti pak budou muset mít v zásobě hlavně její náhradní díly – kdyby se také porouchala.