Kreml vyslal na Donbas další humanitární konvoj

Doněck - Do ukrajinského Donbasu ovládaného proruskými separatisty dorazila nová kolona vozidel s kremelskou humanitární pomocí. Konvoj se na přechodu Doněck-Izvaryne rozdělil na dvě části – jednu pro Doněck a druhou do Luhansku. Dodávky z Ruska přijíždějí dva dny před chystanými volbami v samozvaných východních republikách. Separatisté očekávají úder kyjevské armády.

Zdroj: ČTK - ITAR-TASS Autor: Matytsin Valer

Podle ruské tiskové agentury TASS se do celních procedur zapojili jak ruští, tak i ukrajinští pohraničníci a celníci. Na místě jsou rovněž týmy pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Obě kolony po 50 vozidlech na místa svého určení dorazily během dopoledne. Do každé z povstaleckých metropolí se tak dostal náklad 500 tun, který tvoří hlavně stavební materiál, potraviny, léky, zdravotnické potřeby a věci nutné před příchodem zimy.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné situace, které zásilku vyslalo, obdrží ještě do konce týdne obyvatelstvo Donbasu další dva tisíce tun humanitární pomoci. Již dříve Rusko na východ Ukrajiny vyslalo tři podobné humanitární konvoje s nákladem potravin, léků, elektrických generátorů a stavebnin o celkové hmotnosti kolem šesti tisíc tun.

Podle vůdce proruských radikálů Igora Strelkova se na území kontrolovaném radikály přiživují na distribuci ruské pomoci zločinecké gangy, které se humanitární pomoci podvodně zmocňují a zpeněžují ji. Strelkov ve čtvrtek na tiskové konferenci v Moskvě řekl, že jde o masový jev, jemuž chtějí velitelé povstaleckých oddílů čelit zřízením vlastní distribuční sítě.

Konvoj přijíždí před volbami, separatisté čekají úder na Doněck

Konvoj do Donbasu přijíždí jen dva dny před nedělními volbami, které nezávislé na Kyjevu vyhlásila samozvaná Doněcká, resp. Luhanská lidová republika. Rozhodovat se bude o parlamentu i prezidentovi. Podle Kremlu má hlasování potvrdit legitimitu povstaleckých správních struktur, a posílit tak postavení separatistů v jakýchkoli příštích jednáních s Kyjevem. Jak informoval zpravodaj ČT v Doněcku Miroslav Karas, do hlasování se bude moct po internetu zapojit každý, kdo se „cítí být obyvatelem Doněcké lidové republiky“, a o složení zastupitelských sborů budou moci rozhodovat i šestnáctiletí.

Ukrajina ale dává najevo, že autoritu donbaských vůdců podpořenou nelegálními volbami neuzná. Řešení krize vidí v rozsáhlé decentralizaci správy východoukrajinských regionů, jejímž základem by měly být prosincové místní volby; komunální volby ovšem chtějí ignorovat separatisté.

Povstalci současně s tím očekávají, že Kyjev bude chtít jejich nedělní volby narušit, hovoří o chystané ofenzivě, která si má klást za cíl dobýt Doněck. „Ačkoli slyšíme dělostřelecké ostřelování, nedovedu si představit, že by měla v nejbližších hodinách začít ofenziva,“ referuje Karas a stejně hovoří i redaktorka Svobodné Evropy Natalia Churikova: „Prezident Porošenko vložil hodně energie do toho, aby vypadal jako mírotvůrce a jako člověk, který hledá mír za každou cenu.“

Video Zpravodaj ČT Karas: Ofenziva? V nejbližších hodinách nepředstavitelné
video

Zpravodaj ČT Karas: Ofenziva? V nejbližších hodinách nepředstavitelné

Boje na východě pokračují

Doněcká radnice na svém webu dnes informovala, že části města jsou od čtvrtka ostřelovány a že při tom zahynul jeden obyvatel a další utrpěl zranění. Přes noc byla hlášena palba na sever Doněcka, která poškodila mimo jiné i obytné domy, ráno prý bylo bez dodávek plynu 2 600 odběratelů.

Tiskové středisko sil zapojených do operace na východě Ukrajiny (ATO) dopoledne uvedlo, že vzbouřenci ve čtvrtek večer na doněckém letišti opět několikrát stříleli na ukrajinské vojáky, ale protipalbou byli „umlčeni“. Objekt je prý nadále v rukou vládních sil. Povstalci podle mluvčích ATO porušili příměří za uplynulých 24 hodin ve 45 případech. V noci na dnešek mimo jiné ostřelovali armádní pozice u obcí Nikišyno a Mykolajivka nedaleko Mariupole v Luhanské oblasti a v Doněcké oblasti pálili z raketometů v okolí města Debalceve.