Euroskeptická strana UKIP získala druhé křeslo v britském parlamentu

Londýn - Euroskeptická Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) získala v doplňovacích volbách druhého poslance v britském parlamentu, a to opět zásluhou přeběhlíka od konzervativců. Výsledek je považován za chmurnou předpověď pro stranu premiéra Davida Camerona před květnovými parlamentními volbami.

Video V doplňovacích volbách zvítězil UKIP
video

V doplňovacích volbách zvítězil UKIP

V doplňovacích volbách zvítězil UKIP

horiz: 21.11.2014

Události, komentáře k úspěchu UKIP

Doplňující volby se konaly v obvodě Rochester a Strood jihovýchodně od Londýna poté, co Mark Reckless v září opustil konzervativce a přestoupil k UKIP. V hlasování Reckless porazil kandidátku z Cameronovy strany rozdílem téměř 3 000 hlasů. „Když UKIP může vyhrát zde, může vyhrát v celé zemi,“ řekl třiačtyřicetiletý Reckless v dosavadní baště konzervativců nedaleko Londýna.

„Pokud věříte, že svět je větší než Evropa, pokud věříte v nezávislou Británii, pak se přidejte k nám a my vám vrátíme vaši zemi,“ prohlásil.

Z Konzervativní strany takto přešlo k UKIP v posledních měsících již několik poslanců a dalších osobností. Reckless vysvětlil změnu „stranickéhlo dresu“ tím, že přestal věřit Cameronovu slibu, že v případě svého znovuzvolení prosadí v EU skutečné reformy.

„Postoj UKIP k imigraci je jasný. Potřebujeme vyřešit naše hranice, ale to nemůžeme, dokud zůstáváme v Evropské unii,“ citoval dnes deník The Guardian mluvčího UKIP.


Agentura Reuters předpověděla, že Recklessovo vítězství prohloubí mezi evropskými partnery obavy z možného odchodu Británie z EU a bude také vážnou ranou pro Camerona, který nařídil své straně zmobilizovat k udržení Rochesteru veškeré síly a osobně tento volební obvod v minulých týdnech pětkrát navštívil.

„Jsem naprosto odhodlaný získat tohle křeslo v příštích volbách zpátky, protože cokoli kromě konzervativní vlády ohrožuje naše hospodářské oživení,“ uvedl premiér. Cameron se netají obavami, že by k radikálnějším odpůrcům Evropské unie mohli přejít další nespokojenci z jeho řad a připravit ho o část voličů.

UKIPVedení nacionalistické strany UKIP, která vznikla v roce 1993 a letos na jaře vyhrála volby do Evropského parlamentu v Británii, nyní věří v úspěch i v nadcházejících parlamentních volbách. Zatím se jí daří získávat stále více voličů, kteří dosud hlasovali pro konzervativce a labouristy, ale cítí se těmito hlavními tradičními stranami zklamáni.