Po potopené jihokorejské lodi pátrají vedle Rusů i Američané

Moskva - Americké pobřežní letectvo se zapojilo do vyhledávání jihokorejské rybářské lodi, která se potopila v pondělí v Beringově moři u pobřeží ruské Čukotky. Na její palubě byla 60členná posádka složená z lidí z Ruska, Jižní Koreje, Indonésie a Filipín. Jedenáct těl, která posádce patrně patřila, našli rybáři v Beringově moři.

Jihokorejská loď Oryong 501 vyplula 10. července lovit tresky, které jsou v zemi zimní delikatesou, a potopila se za silné bouře asi 100 námořních mil od čukotského mysu Navarin. Podle ruských úřadů se plavidlo převrátilo zřejmě poté, co ho při vytahování sítí s úlovkem zasáhla velká vlna. 

Tělo jihokorejského námořníka bylo vyloveno už v pondělí, kdy se zároveň podařilo zachránit sedm mužů (ruského inspektora a šest zahraničních členů posádky). Dalších 52 námořníků bylo označeno za pohřešované, ale rozbouřené moře a špatné počasí prakticky vylučují, že by někdo mohl přežít. Nález dalších jedenácti mrtvých těl v Beringově moři, která zřejmě pocházela z lodi Oryng, oznámily ruské úřady dnes. Mrtví jsou tři Jihokorejci, jeden Filipínec a sedm Indonésanů.

Pátrání znesnadňuje počasí

Podle záchranářů bude další pátrání pokračovat až ve čtvrtek po rozednění, neboť v prohledávané oblasti je silná bouře doprovázená prudkým větrem, což znemožňuje noční pozorovací lety.

Už ve středu ráno místního času se do pátrání zapojilo pět ruských lodí z Nachodky, Magadanu a Vladivostoku. Zatím byly ale na hladině Beringova moře nalezeny jen záchranné vesty a prázdné nafukovací čluny. Po pohřešovaných pátrají také pobřežní vrtulníky z Ruska a Spojených států, ve čtvrtek by na místo neštěstí měla dorazit americká záchranná loď Munro.

Potopení lodi je v Jižní Koreji vnímáno mimořádně citlivě: země se ještě nevzpamatovala z katastrofy trajektu Sewol, na jehož palubě v dubnu zahynulo více než 300 cestujících, převážně středoškoláků na školním výletě.

/*json*/{"map":{"lat":62.176762725110024,"lng":179.701432030481,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/