Záchranáři se dočkají mimořádných odměn, asociace doufá ve vyplacení v červenci

Od počátku koronavirové pandemie jsou záchranáři v první linii stejně jako sestry či lékaři a také je čeká za enormní nasazení finanční odměna. Ministerstvo zdravotnictví ji slibuje vyplatit všem pracovníkům záchranných služeb za práci v posledních třech krizových měsících. Vládou schválenou 1,1 miliardy má dostat na sedm tisíc zaměstnanců.

Video Události
video

Záchranáře čeká finanční odměna za nasazení během pandemie

„Předpokládám, že peníze budou rozděleny všem, kteří byli v práci a v potenciálním kontaktu s nákazou covidem-19,“ řekl prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR Marek Slabý.

Bonusy jim připadnou za práci od března do května. Krajské záchranné služby by je měly dělit rovným dílem podle odpracovaných hodin a typu úvazků zaměstnanců, kteří dostanou až 40 tisíc měsíčně. „Odměnu dostanou lékaři, záchranáři, dispečeři – zkrátka všichni, kdo jsou ve zdravotnické záchranné službě a podíleli se na covidové krizi,“ prohlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

O pevném termínu ještě rozhodnuto není. „Doufám, že se podaří prostředky převést tak, abychom je mohli začít vyplácet v červenci,“ dodal Slabý.

Stížnosti odborů 

Odměny za práci při pandemii dostávají už třetím měsícem zdravotníci většiny státních nemocnic – zpravidla za přímou péči o pacienty nakažené koronavirem, kterých však v nemocnicích ubývá.

Odborům nicméně vadí, že nemocnice vyplácejí bonusy různě a v nižších částkách, než doporučilo ministerstvo. „Podle informací, které máme, se jen čtyři fakultní nemocnice přiblížily těm horním hranicím,“ upozornila předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.