Záchranářka kritizovala Středočeský kraj za nedostatek pomůcek, teď ji vyšetřuje policie

13 minut
Reportéři ČT: Záchranářka bojuje s krajem
Zdroj: ČT24

Veronika Brožová pracuje u záchranné služby Středočeského kraje a v prvních dnech po vypuknutí koronavirové krize upozornila otevřeným dopisem na nedostatek ochranných pomůcek. Teď policie z odboru boje proti extremismu a terorismu zjišťuje, zda nespáchala trestný čin. Policie se zaměřila i na redakci oblastního serveru Náš region, který dopis zveřejnil. Kauze se v reportáži pro pořad Reportéři ČT věnovali Jana Neumannová a Ondřej Golis.

„Prosím, objasněte mi, jak probíhají opatření, která mají zajistit naši a vlastně následně i vaši bezpečnost? Reálně. Protože to, co se dozvídám z médií, se neslučuje s tím, jak to probíhá v realitě. Ubezpečte mě, prosím, že vaše vyjádření nejsou jen pouhopouhé prázdné populistické fráze,“ zní v otevřeném dopise Veroniky Brožové hejtmance Středočeského kraje Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO).

Podle Brožové měla záchranná služba Středočeského kraje jen velmi omezené množství ochranných pomůcek – pouze jeden respirátor a několik kusů ochranných obleků. „Neměla jsem strach o sebe. Pokud povezete pacienta, který může mít a má třeba koronavirus, bez jakýchkoliv ochranných pomůcek a pak vezete pacienta, který je onkologicky nemocný nebo má sníženou imunitu, tak pak ty pacienty vystavujete velkému riziku, že to na ně přenesete,“ doplnila záchranářka.

„Ve Středočeském kraji byly vlastně úplně stejné problémy jako v celé republice. Samozřejmě kraj zoufale sháněl jakékoliv respirátory a roušky a neměli je ani zaměstnanci na záchrance,“ potvrdil informace redaktor serveru SeznamZprávy Vojtěch Blažek.

Po zveřejnění dopisu se ze strany veřejnosti strhla vlna solidarity. Lidé začali záchranářům nosit vlastní ochranné pomůcky, které kvůli obavě z koronavirové nákazy již dříve zakoupili. Otevřeného dopisu si všimla celostátní i místní média – z nich například web Náš region.

Útočný a nepravdivý článek, brání se středočeská hejtmanka

Od kraje se nicméně záchranářka vstřícné reakce nedočkala. „Já jsem si bohužel s velkým rozčilením četla článek v plátku Náš region a musím říct, že jsem byla velmi zaskočená, jak útočný a nepravdivý článek byl zveřejněn o tom, že záchranná služba Středočeského kraje nemá ochranné pomůcky,“ uvedla Pokorná Jermanová. Postihem za porušení pracovní kázně pak záchranářce pohrozil i její nadřízený.

„Když se někdo ozve, tak úplně veřejně je dehonestován a atakován ze strany svých nadřízených, to mně přijde úplně jako zdrcující pro nějakou demokratickou kulturu,“ komentoval dění kolem Brožové Oldřich Kužílek z organizace Otevřená společnost. „Považoval bych to za velmi intenzivní a velmi silný útok na základní právo, a to na svobodu projevu,“ doplnil advokát Petr Toman.

„V tuto chvíli už se realizují právní kroky s ohledem na vydávání tohoto článku, protože byl naprosto lživý a v tuto chvíli šíří poplašnou zprávu,“ vysvětlila své pohnutky hejtmanka Středočeského kraje.

K podanému trestnímu oznámení se nechtěl vyjadřovat ani radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk (ANO), ani hejtmanka. Jestli kraj podal trestní oznámení na záchranářku Brožovou, na server, který publikoval její dopis, nebo na oba, nelze tedy zatím s jistotou říci. Policie ústy svého mluvčího Jana Daňka potvrdila, že se případem zabývá. Bližší podrobnosti však nesdělila.

Trestní oznámení na zastupitele i redaktora

Středočeský kraj na svoje kritiky v minulosti už trestní oznámení podával. „Kraj na mě podal trestní oznámení, domnívám se, že účelově, kvůli tomu, že jsem kritizoval hospodaření kraje a hospodaření středočeské Správy a údržby silnic. Cílem je jednoznačně mě zastrašit a odradit od toho, abych se této věci věnoval,“ uvedl krajský zastupitel Michal Pánek (ODS).

Trestnímu oznámení čelil i redaktor serveru SeznamZprávy Vojtěch Blažek, který upozornil na to, že manžel hejtmanky Pokorné Jermanové používá její služební auto.

Radní Bezděk však odmítá, že by podáváním trestních oznámení kraj na svoje oponenty vyvíjel nátlak. „Podání trestního oznámení je krajní řešení určité situace, kterékoliv. A jakým způsobem se k tomu potom orgány činné v trestním řízení postaví, je už záležitostí někoho jiného,“ míní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 5 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 6 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 7 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 7 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 10 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 11 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 12 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 13 hhodinami
Načítání...