Nejlepší věci děláme jako tým. Ken Loach a Paul Laverty převzali Křišťálový glóbus

1 minuta
No comment: Ken Loach a Paul Laverty přebírají Křišťálový glóbus
Zdroj: ČT24

Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii ve Velkém sále hotelu Thermal v Karlových Varech v pondělí převzali režisér Ken Loach a scenárista Paul Laverty. Britští filmaři zároveň uvedli projekci filmu Sladkých šestnáct let. Jejich společný film Já, Daniel Blake na loňském festivalu v Cannes získal Zlatou palmu.

Loach a Laverty společně vytvořili 12 celovečerních a dva krátké snímky a stali se průkopníky britského sociálně realistického filmu. „Nejlepší věci děláme dohromady. Jako tým. Takže příště až uvidíte film a bude tam napsáno, že tento film natočil, a pak jméno režiséra, víte, že koukáte na obrovské ego,“ uvedl ve Varech Ken Loach.

Pro Kena Loache je to již několikátá návštěva České republiky. Poprvé tu byl právě na karlovarském festivalu v roce 1970, kdy na 17. ročníku přehlídky získal a osobně přebíral Velkou cenu za svůj přelomový snímek Kes, drama, které britský filmový institut zařadil mezi deset nejlepších britských snímků dvacátého století. Hostem karlovarského festivalu byl také na jednom z jeho prvních porevolučních ročníků v roce 1992.

Ken Loach vystudoval práva v Oxfordu a po krátkém působení v divadle začal pracovat počátkem šedesátých let jako televizní režisér na stanici BBC. Svou režijní kariéru započal televizním filmem Cathy Come Home a dramatem Kes. Po zlomovém filmu Lůza, který se stal v roce 1991 Evropským filmem roku, přišla řada významných titulů.

Natočil snímky Země a svoboda, Sladkých šestnáct let, Zvedá se vítr, za nějž získal Zlatou palmu pro nejlepší film v Cannes, Hledá se Eric, Andělský podíl a zatím poslední Já, Daniel Blake, opět oceněný Zlatou palmou pro nejlepší film na loňském festivalu v Cannes.

Paul Laverty se narodil irské matce a skotskému otci v Kalkatě v Indii. Vystudoval nejprve filozofii v Římě a dále práva v Glasgow a následně působil jako právník ve Skotsku. Pracoval také v organizaci pro lidská práva v Nikaragui. Napsal scénáře ke 12 celovečerním a 2 krátkým filmům, které režíroval právě Ken Loach. Za film Sladkých šestnáct let získal v Cannes roku 2002 cenu za nejlepší scénář.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Filmový festival v Karlových Varech

I obchodníci mají na festivalu ve Varech svoje ceny. Třeba o 239 korun předražený nákup

O víkendu skončil v Karlových Varech 52. ročník filmového festivalu. Organizátoři si pochvalují návštěvnost, diváci promítané snímky. Od koho ale chvála slyšet není, je Česká obchodní inspekce. Třetina z kontrolovaných obchodníků během festivalu své zákazníky šidila.
11. 7. 2017

Šary Vary: Festival končí, ozvěny začínají

Festival ve Varech končí, ozvěny začínají. Výběr festivalových snímků se opět objeví i na programu některých pražských a brněnských kin. Přehlídka Šary Vary do nich dovezla na třicítku snímků. Některé z nich se později dostanou i do běžné tuzemské kinodistribuce.
9. 7. 2017

Glosa: Cukrář proti Křižáčkovi. O diváky se hraje na širokém hřišti

Z nefavorita vítězem – dá se říct o Křižáčkovi českého režiséra Václava Kadrnky, který z festivalu v Karlových Varech odjíždí s Křišťálovým glóbem za nejlepší film. Letošní výběr v hlavní soutěži je dokonale ukázkovým příkladem široké mezery mezi festivalovými snímky.
9. 7. 2017

Ohlédnutí za festivalem: Který film byl nejfilmovější a která hvězda nejhvězdnější

Dvanáct a půl hodiny se radila porota, než vybrala oceněné snímky. Mezi nimi i ten nejlepší – meditativního Křižáčka Václava Kadrnky. Rozhodla podle filmových publicistů porota „správně“? Který film byl „nejfilmovější“ a která hvězda „nejhvězdnější“ – a proč byl velký zájem o Jeana-Paula Belmonda, který na festivalu osobně vůbec nebyl? To vše v ohlédnutí za 52. ročníkem. Akreditovalo se na něj téměř 13,5 tisíc diváků, což je rekordní počet, a prodalo se bezmála 140 tisíc vstupenek.
9. 7. 2017

Křižáček dobyl Karlovy Vary. Český film zvítězil po 15 letech

Po patnáci letech vyhrál hlavní soutěž filmového festivalu ve Varech domácí snímek. Křišťálový glóbus 52. ročníku za nejlepší film si odnáší Křižáček. Meditativní drama o otcovství je inspirováno neznámou básní Jaroslava Vrchlického. Do hlavní role obsadil režisér a spoluscenárista Václav Kadrnka Karla Rodena. „Jsem rád, že náš film vytváří emoce,“ přijal ocenění filmař.
8. 7. 2017Aktualizováno8. 7. 2017

První ceny z Varů: za debuty o válce, rodině a lásce

Křišťálové glóby v hlavních kategoriích zůstávají ještě ve vitrínách, své ceny ale už udělily nestatutární poroty. Ve všech případech ocenily hrané debuty. Slavnostní ceremoniál s vyhlašováním a předáváním všech ocenění odvysílá ČT1 dnes ve 20:00. Od 21:05 se pak mohou diváci na ČT24 ohlédnout za letošním ročníkem.
8. 7. 2017

Recenze: Menaše je proti pravidlům

Izraelský tvůrce Joshua Z Weinstein si pro svůj hraný debut vybral nelehký úkol - proniknout do komunity ultraortodoxních židů. Do jemného a hluboce lidského dramatu o otci, který navzdory pravidlům chce sám vychovávat syna, obsadil převážně chasidské neherce. Film Menaše patřil k hitům letošního festivalu Sundance. Vary snímek uvedly v sekci Jiný pohled. Jaký zanechal dojem tam, prozradí stručná recenze.
8. 7. 2017

Promítači sotva stačí

Více práce než loni mají letos na karlovarském festivalu promítači. Kvůli velkému diváckému zájmu přibylo projekcí - ale příliš nepřibylo promítačů. Sehnat jich dostatek začíná být rok od roku těžší.
8. 7. 2017
Načítání...