Cílem útoku ve Vrběticích mohla být zásilka pro bulharského obchodníka Gebreva

Podle Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nastražili ruští agenti do nákladu munice ve Vrběticích výbušniny, které měly explodovat na území Bulharska. Za zakázkou podle všeho stojí tamní velkoobchodník se zbraněmi Emilian Gebrev. Majitel společnosti EMCO, která má po řadě skandálů zákaz obchodovat ve Spojených státech, se po předčasných explozích stal sám obětí pokusu o vraždu.

Video Události
video

Události ČT: Bulharská stopa v případu Vrbětice

Gebrev uzavřel v posledních dvou dekádách desítky velkých kontraktů v Africe a Asii. 25. dubna 2015, půl roku po prvním výbuchu ve Vrběticích, umístil neznámý muž novičok v sofijské garáži na kliku jeho auta. Gebrev po dvou dnech těžkých zdravotních problémů upadl do kómatu, stejně jako jeho syn a jeden podřízený.

„Jsme přesvědčeni, že muž na snímcích (z garáže) je velitel týmu. Byl tam pod krycím jménem Sergej Fedotov. Jeho pravé jméno je Denis Sergejev,“ uvádí Christo Grozev, vyšetřovatel skupiny Bellingcat. 

Její vyšetřování odhalilo účast stejného muže na obdobném případu o tři roky později. Denis Sergejev, generálmajor ruské vojenské rozvědky, velel také týmu atentátníků v anglickém Salisbury, kteří se pokusili zavraždit novičokem přeběhlíka Sergeje Skripala a jeho dceru. Mezi jeho muži byli i dva důstojníci GRU z českých Vrbětic - Anatolij Čepiga a Alexandr Myškin.

Právě tato akce ruských agentů z března 2018 představuje určitý zlom. Vyšetřování poprvé propojilo další evropské případy a odhalilo rozsah aktivit ruských rozvědek napříč Evropou. 

„Putin chce Ukrajincům, Gruzíncům a dalším ukázat, že ve skutečnosti nemají žádné přátele, že jim nikdo nepřijde na pomoc. To je také vzkaz pro Estonce, Lotyše, Litevce a ostatní, že Rusko nakonec dostane, co chce,“ vysvětluje britský bezpečnostní analytik Edward Lucas.

Černá Hora, Moldavsko, Berlín

Jen seznam odhalených ruských operací je dlouhý. V říjnu 2016 zmařila bezpečnost Černé Hory spiknutí s cílem zavraždit premiéra a nahradit vládu proruskými silami. Mezi třinácti odsouzenými byli dva členové tajných služeb Kremlu.

Moldavsko v červnu 2017 vyhostilo pět agentů GRU, kteří pod diplomatickým krytím pořádali nábor žoldáků pro válku na východě Ukrajiny. O rok později tam za špionáž ve prospěch Ruska odsoudili tamního exposlance.

V srpnu 2019 zatkli v Berlíně jednoho z vrahů čečenského válečného veterána Zelimchana Changošviliho. Střelec je podle vyšetřování Vadim Krasikov, veterán ruské speciální jednotky Vympel. 

„Vedlejší škody, které tato jednotka napáchala, jsou markantní. A to i když nedosáhla původních cílů. Měli bychom být rozzlobení a dát to Rusům vědět. Toto je čin státního terorismu. Pokud se někdo chová jako teroristický stát, mělo by se s ním tak i zacházet,“ dodává Lucas.

Podle zpravodajských expertů procházely dlouho ruským agentům jejich operace kvůli neschopnosti evropských kontrarozvědek spolupracovat. Měnit se to začalo v posledních třech letech, kdy se začala objevovat rozsáhlá pavučina ruských aktivit.