Smrt Solejmáního byla aktem sebeobrany, napsaly USA Radě bezpečnosti OSN

Spojené státy sdělily OSN, že zabití šéfa íránských elitních jednotek Kuds Kásima Solejmáního bylo aktem sebeobrany. Píše se to v dopise velvyslankyně Spojených států při OSN Kelly Craftové. Washington zároveň upozornil, že podnikne další nezbytné kroky, aby na Blízkém východě zajistil ochranu amerických vojáků a zájmů USA.

Video Události: USA sdělily OSN, že zabití Solejmáního bylo aktem sebeobrany
video

Události: USA sdělily OSN, že zabití Solejmáního bylo aktem sebeobrany

Spojené státy jsou podle Craftové „připraveny zahájit seriózní jednání s Íránem bez předběžných podmínek s cílem odvrátit další ohrožení mezinárodního míru a bezpečnosti a eskalaci napětí ze strany íránského režimu,“ citovala z dopisu agentura Reuters.

Craftová tvrdí, že zabití Solejmáního bylo podle článku 51 Charty OSN oprávněné. „USA jsou odhodlány podniknout další akce v regionu nezbytné pro ochranu amerických vojáků a svých zájmů,“ uvedla také diplomatka.

Článek 51 ukládá státům OSN neodkladně oznámit Radě bezpečnosti jakýkoli krok, který podniknou v zájmu sebeobrany. V roce 2014 se USA odvolaly na tento článek při odůvodnění svého zásahu v Sýrii proti bojovníkům Islámského státu.

Pence: Írán vyzval spřátelené milice, aby neútočily na USA

Americká média naznačila, že se po raketovém útoku na základny v Iráku zmírňuje napětí. Ve středu mimo jiné vystoupil americký viceprezident Mike Pence v televizi CBS. Uvedl, že Spojené státy mají zpravodajské informace, podle nichž Írán vyzval spřátelené ozbrojené milice, aby neútočily na americké cíle.

„Dostáváme povzbuzující zpravodajské informace, podle nichž Írán rozeslal milicím pokyn, aby neútočily na americké cíle nebo civilisty,“ řekl americký viceprezident. „Doufáme, že pokyn se bude dál šířit,“ dodal.

Situaci na Blízkém východě ve středu vyostřil íránský raketový útok na dvě vojenské základny USA v Iráku, při němž bylo podle Pentagonu odpáleno 16 raket. Americký prezident Donald Trump v Bílém domě prohlásil, že útok si nevyžádal oběti na životech a způsobil jen malé hmotné škody.