Talibanci slavili střelbou do vzduchu, podle tamních médií při tom zabili sedmnáct lidí

Nejméně sedmnáct lidí zemřelo v Kábulu při oslavné střelbě, když bojovníci Talibanu oznámili údajné dobytí provincie Pándžšír, kde se opevnili jeho odpůrci. Ti tvrdí, že provincie nepadla, a stále se o její nadvládu vedou boje, napsala agentura Reuters. Podle katarského velvyslance v Afghánistánu se v Kábulu podařilo obnovit provoz letiště. Rovněž v afghánské metropoli příslušníci speciálních jednotek Talibanu střelbou do vzduchu rozehnali protest žen požadujících po nových vládcích země rovná práva.

Členové Talibanu dohlíží na pořádek na letišti v Kábulu
Zdroj: Reuters Autor: Stringer

Převzetí kontroly nad severoafghánským údolím Pándžšír na úpatí masivu Hindúkuš oznámili bojovníci Talibanu v pátek večer, píše Reuters s odvoláním na jeho zdroje. Hnutí však dosud žádné oficiální prohlášení nevydalo. Podle jiného zdroje Reuters z Talibanu boje v údolí pokračují, postup však zpomalily nášlapné miny na cestách do provinční metropole.

Zprávy z těžko přístupného údolí ohraničeného horami lze jen obtížně ověřit. Právě přírodní bariéry Pándžšíru pomohly v 90. letech bránit toto území před tehdejší vládou Talibanu i o desetiletí dříve během sovětské okupace.

Mluvčí opozičních sil shromážděných v Pándžšíru uvedl, že síly Talibanu dosáhly hranice mezi provincií Kápísá a Pándžšírem, útok se však podařilo odrazit. „Obranu bašty Afghánistánu nelze prorazit,“ napsal mluvčí na Twitteru.

Střelba

Stoupenci radikálního hnutí po pátečním oznámení údajného vítězství stříleli v Kábulu na oslavu „do vzduchu“, uvedla afghánská rozhlasová stanice Šamšad, která informovala o 17 mrtvých a 41 zraněných. Podobné počty obětí uvádí i další stanice Tolo.

Dalších čtrnáct lidí bylo zraněno při oslavné střelbě v provincii Nangarhár východně od Kábulu, uvedl mluvčí nemocnice v tamním správním středisku Dželálábádu.

Střelbu na Twitteru komentoval hlavní mluvčí Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid. „Vyvarujte se střílení do vzduchu a místo toho poděkujte Alláhovi. Projektily mohou zranit civilisty, proto nestřílejte, pokud to není nutné,“ napsal.

Analytik Břetislav Tureček upozornil, že oslavná střelba je součástí dozvuků války. „Vyvozovat z oslavné střelby, při které zahyne sedmnáct lidí, něco o politické budoucnosti Afghánistánu, by mohlo být hodně zavádějící. Ostatně vidíme, že vedení Talibanu se od této formy oslav distancovalo a vyzvalo lidi, ať raději velebí boha. Je to epizoda, která svět zaujala, ale důležitější je příprava nové vlády.

Letiště

Katarský velvyslanec v Afghánistánu uvedl, že katarským technikům se za pomocí afghánských úřadů podařilo znovu zprovoznit kábulské letiště, které tak nyní může přijímat humanitární pomoc. Brzy podle něj bude připravené i na komerční lety. Korespondent televizní stanice Al-Džazíra uvedl, že letiště již funguje pro domácí linky.

Z letiště bylo v druhé polovině srpna evakuováno více než 120 tisíc cizinců a jejich afghánských spolupracovníků, kteří se rozhodli opustit Afghánistán poté, co kontrolu nad prakticky celou zemí včetně metropole převzal Taliban. Civilní část mezinárodního letiště byla uzavřená a evakuace probíhaly z vojenské části, kterou hlídali američtí vojáci. Ti se stáhli k 31. srpnu.

Pochod žen

V Kábulu se skupina žen druhý den po sobě vydala na pochod za svá práva. Shromáždění začalo poklidně, když ženy u ministerstva obrany položily věnec na památku afghánských vojáků, kteří padli v boji proti Talibanu. Pak se vydaly k prezidentskému paláci, tam ale mezi ně vběhlo více než deset příslušníků zvláštních jednotek Talibanu a střílelo do vzduchu. Demonstrantky se rozprchly. Jedna z nich agentuře AP řekla, že bojovníci také proti nim použili slzný plyn.

Zástupci Talibanu tvrdí, že se při správě Afghánistánu budou řídit mírnější formou islámského práva než v období 1996 až 2001, kdy hnutí zemi ovládalo poprvé. Nicméně AP podotýká, že mnoho Afghánců, zejména žen, je vůči těmto tvrzením skeptických a obávají se, že ztratí práva nabytá v posledních dvaceti letech.

Do Kábulu na nečekanou návštěvu za vedením Talibanu přijel šéf vlivné pákistánské zpravodajské služby ISI Faiz Hamíd. Podle AP není jasné, o čem s vůdci hnutí jednal, ale ISI má na ně silný vliv. Vedení Talibanu dříve sídlilo v Pákistánu a často se mluvilo o tom, že je v přímém kontaktu s ISI. Spojené státy i afghánská vláda obviňovaly Pákistán, že Talibanu poskytuje vojenskou pomoc, což ovšem Islámábád opakovaně popíral.