Na Žďársku posekali s rákosinami i hnízda vzácných ptáků. Zahynula zřejmě i mláďata motáka pochopa

Nepovolené sečení vodních rostlin vážně poškodilo přírodní památku u Rudolce na Žďársku. Na Pařezném rybníce, který je evropsky významnou přírodní lokalitou, zahynula mláďata vzácných ptáků a zničená jsou hnízdiště chráněných druhů. Sečení tam prováděla společnost Rybníkářství Pohořelice, která pochybení připustila. Případem se zabývá Česká inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě.

Video Události
video

Události: Rybníkářství Pohořelice při sečení rákosin posekalo mláďata ptáků, možná i motáka

Vejce na hladině, prázdná hnízda a mrtví ptáci mezi zbytky posekaných rostlin, takový je teď pohled na jedno z nejvýznamnějších hnízdišť vodních ptáků v Evropě. Na zásah rybářů, kteří při sečení rákosin zahubili vzácné ptáky, upozornil ornitolog Vojtěch Kodet z Agentury ochrany přírody a krajiny a České společnosti ornitologické.

„Zjistil jsem to pouze náhodou, když jsem 10. července projížděl kolem. Po zjištění, že zaměstnanci Rybníkářství Pohořelice nemají žádné povolení, jsem jako stráž přírody práce přerušil. Bohužel to již bylo ve fázi, kdy porosty byly posečené. Kolik mláďat a snůšek bylo zničeno, nelze přesně zjistit,“ uvedl Kodet.

Sečení podle něho zničilo hnízda potápky malé, labutě velké, poláka velkého, lysky černé či potápky roháče. „Jediné hnízdo, které nebylo zničeno vysečením, bylo hnízdo ohroženého dravce motáka pochopa se dvěma mláďaty. Je ale pravděpodobné, že starší mláďata byla skrytá v porostech kolem hnízda a byla usmrcena při sečení,“ řekl ornitolog. Stačilo podle něho pár týdnu počkat, až mláďata opustí hnízdo.

„Sečení prováděli motorovým člunem, na kterém měli žací lištu. Pak i to vytahování na břeh prováděli motorovým člunem,“ popsal zásah ornitolog Kodet. 

Sečení porostu u Pařezného rybníka na Žďársku skončilo tragédií
Zdroj: ČTK/Česká společnost ornitologická
Autor: Vojtěch Kodet

Ptáci přišli vysečením nejen o vejce či mláďata, ale také o hnízda a úkryty. Právě obnovu biotopu by si Kodet přál. „Jako trest by neměla přijít pokuta, ale nápravná opatření, aby lokalita mohla být v původním stavu jako předtím.“

Rybníkářství slibuje, že už se ničení hnízd nebude opakovat

Česká inspekce životného prostředí už kvůli podezření z porušení zákona zahájila s Rybníkářstvím Pohořelice, nájemcem rybníka, přestupkové řízení. Společnost ve svém tiskovém prohlášení uvedla, že ji celá situace mrzí, protože o skutečnosti, že je rybník přírodní památkou, neměla informace.

„Podobné nedopatření se už nebude opakovat, neboť naše společnost považuje na všech rybnících za samozřejmé provádět mimo hnízdní období jakékoliv zásahy, které by mohly narušit hnízdění ptáků,“ oznámilo Rybníkářství Pohořelice.

Společnost na rybníku hospodaří první sezonu, pronajala si ho spolu s dalšími v okolí. Práce kolem nich zastavila. „Teď si prověřujeme všechny rybníky, které máme od letošního roku v pronájmu, zda tam nejsou ještě další omezení, abychom se už do takových problémů nedostali,“ slíbil ředitel společnosti Roman Osička.

Rybníky u Rudolce jsou od roku 2015 přírodní památkou. A informace o ochraně lokality je na tabuli přímo na hrázi rybníka. Vedle toho je také snadno dostupná i na katastru nemovitostí, na krajském úřadu nebo u ochránců přírody.

„Pokud to nevím, nedělám zatím nic a dojdu se zeptat, jestli to mohu provést. To by mělo být součástí rybníkářské rutiny,“ doporučuje vedoucí Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko Miroslav Hátle. V jeho revíru nesmějí rybáři provádět žádné zásahy na porostech od poloviny února až do 10. srpna a ve zbývajícím období jen s povolením úřadů.

Rybníkářství Pohořelice se zaměřuje především na produkci kaprů. Hospodaří na rybnících o rozloze přes 1400 hektarů. Podle výroční zprávy za rok 2018 zveřejněné ve Sbírce listin mělo rybářství loni zisk přes 13 milionů korun.